Ilir Meta dhunon Kushtetutën, shpall datën e zgjedhjeve në një emision televiziv

Presidenti Ilir Meta vijon përdhosjen e Kushtetutës së Shqipërisë edhe në fundin e mandatit të palavdishëm presidencial. Si mos të mjaftonte përfshija e Presidencës në beteja politike, njësimin e saj me LSI-në, rreshtimin në krah të Sali Berishës së listës së zezë dhe kundër Perëndimit, Ilir Meta po shkelmon Kushtetutën edhe sa i takon procedurave për dekretimin e datës së zgjedhjeve të pjesshme lokale. Përmes një akti të paprecedentë, Ilir Meta ka vendosur të shpallë datën e zgjedhjeve në një emision televiziv, në vend të shpalljes së dekretit të faqen zyrtare të Presidencës. Edhe këtë akt formal, por i rëndësishëm, Ilir Meta ka vendosur ta përdorë për show e radhës politik. Të paktën kështu ka njoftuar vetë Ilir Meta në rrjetin social Facebook.

Kushtetuta, në nenin 92, parashikon që Presidenti cakton me dekret datën e zgjedhjeve. Dhe dekretet firmosen dhe shpallen në Presidencë, në lartësinë që duhet të kishte ky institucion, dhe jo nëpër studio televizive apo mejhane. Kjo nuk është ‘shkitja’ e vetme e Ilir Metës. Fillimisht, Ilir Meta sinjalizoi se nuk do të njihte vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila nuk konfirmoi ligjshmërinë e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019. Madje Meta shantazhi dhe kërcënoi anëtarët e Gjykatës Kushtetuese se pse nuk kishin mbështetur dekretin e tij të dytë që anulonte zgjedhjet e 30 qershorit 2019. Ky dekret ishte konsideruar si një lajthitje jo vetëm nga Kuvendi, KQZ, gjykatat, por edhe nga SHBA-BE dhe Komisioni i Venecias.

Por, kur Sali Berishës i interesonin zgjedhjet e pjesshme për shkak të luftës me Bashën, Meta ndryshoi mendje, duke konfirmuar zbatimin e Kushtetutës sipas axhendave dhe lojës politike. Kështu, disa ditë pasi Sali Berisha dështoi të pushtonte me forcë selinë e PD-së, Meta befas vendosi ta zbatonte vendimin e Gjykatës Kushtetuese, për t’i krijuar një tjetër fushëbetejë aleatit të tij Sali Berisha kundër Lulzim Bashës, që janë zgjedhjet në 6 bashki.

Por, Ilir Meta shënoi një akt të paprecedentë edhe sa i takon konsultimeve për datën e zgjedhjeve. Presidenti ftoi në konsultim vetëm përfaqësues të Partisë Socialiste, duke shmangur opozitën zyrtare, Partinë Demokratike. Meta shmangu Lulzim Bashën për t’i bërë qejfin Sali Berishës. Duke shmangur Bashën si kryetar i opozitës, Meta synoi të jepte mesazhin se nuk njihte si kryetar opozite, por njihte Berishën. Meqenëse Berishën e ka aleat, nuk e pa të nevojshme për ta thirrur në konsultime.

Një manovër e tillë politik përdhunon parimin kushtetues të unitetit të popullit që duhet të përfaqësojë Presidenti i Republikës. Edhe me konsultimet për datën e zgjedhjeve, një proces rutinë, Meta tregoi se si President përfaqëson LSI dhe grupin e Berishës, i njohur edhe si fronti anti-SHBA. Kurrë më parë pas vitit 1997, Presidenca nuk është keqpërdoru dhe degraduar në këtë formë. Jo rastësisht, Kuvendi i Shqipërisë vendosi ta shkarkojë Ilir Metën në 9 qershor 2021, për shkelje të mbi 20 neneve të Kushtetutës, thirrje për veprime të dhunshme, shantazh, nxitje dhune, provokim të cenimit të marrëdhënieve me Perëndimin etj.

/J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Riku: 20/01/2022 07:33

  Shume i keq eshte ky ka plot 9 vite qe menaxhon buxhetin dhe taxat e shtetit... per me teper tallet me daten e zgjedhjeve nderkohe qe pushteti i merr shume seriozisht deri ne ate pike sa del i vetem ne zgjedhje e aty nga ora 7 detyrohet me bo nderhyrjet adeguate :)

  Përgjigju
 • Balo Bënça: 20/01/2022 06:45

  A mund të shpallë dekret për zgjedhje një president i shkarkuar nga Parlamenti!??? Sidomos kur kjo është lojë politike dhe që nuk përfaqëson vullnetin e popullit!? E kam fjalën që duhet ndryshuar diçka në Kushtetutë,për rastet e veçanta kur Presidenti çmendet ose për rastet kur " del dobiç",si Agushi i Mato Grudës!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë në disa zona të Tiranës për sot dhe nesër, shkak bëhen punimet në rrjet