Meta publikon spotin e dytë kundër Dvoranit: Bëri lojë për t'i shërbyer partisë! Mjaft më!

Meta publikon spotin e dytë kundër Dvoranit: Bëri lojë për t'i shërbyer partisë! Mjaft më!

TIRANE-Presidenti Ilir Meta i është rikthyer sërish akuzave kundër kreut të KED-së Ardian Dvorani në lidhje me listat për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Në spotin e dytë të publikuar në faqen zyrtare të kreut të shtetit, janë thuajse të njëjtat akuza që janë bërë deri tani. Ilir Meta akuzon Dvoranin për lojë në shërbim të partisë.  "Të dashur qytetarë, në vijim të spotit të parë, sot autorizova publikimin e spotit të dytë zyrtar në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese. Disa nga pyetjet që lidhen me spotin e parë, marrin një sqarim shterues përmes këtij spoti të dytë që po ndaj me ju" thotë Meta.

"Kryetari i KED-së zero kompetencë në Kushtetutë. Kryetari i KED-së në raport me vendimmarrjen është vetëm një anëtar dhe ka vetëm një votë. Edhe për botimin e vendimeve shprehet KED. Ai është vetëm një përcjellës i vendimeve. Detyra më e rëndësishme është publikimi i procesverbaleve në faqen e gjykatës së lartë, por edhe këtë nuk e ka bërë për 32 mbledhje radhazi. KED i ka renditur vakancat sipas radhës Kushtetuese, por vendimi i Dvoranit për t'i nisur dy vakanca njëherësh Presidentit dhe dy Kuvendit 6 ditë më pas është lojë e tij.

Ja pse publikimi i atij prej Arta Vorpsit është dhunim i Kushtetutës dhe akt mashtrues. Zero mbledhje dhe vendim i KED për publikimin në fletoren zyrtare dhe për të vlerësuar mekanizimin vlerësues. Dvorani shkel ligjin dhe i rrëmben kompetencat Presidentit? Sepse ai ndjek rrugën e partisë dhe jo të Kushtetutës. Partia e mbajti 6 vite në detyrë përtej mandatit Kushtetues. Mjaft me sundimin e partisë. Kushtetuta është ligji më i lartë. Këtë e kanë vendosur shqiptarët me referendum" thuhet në spotin e publikuar nga Presidenti. Kujtojmë që Ilir Meta e kallëzoi penalisht Dvoranin në Gjykatën e Tiranës për shpërdorim detyre dhe përvetësim të kompetencave, të dy u morën në pyetje pak ditë më parë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • populli: 18/12/2019 17:06

  Filluan perseri keta.. Ju raft 9ball ne dere te shpise..

  Përgjigju
 • Pyka: 18/12/2019 16:33

  Me këtë,ky tregon,që është Flori dhe hajdut!

  Përgjigju
 • Tutu: 18/12/2019 15:26

  Hall te madh ka i ziu Like....!

  Përgjigju
 • ilir: 18/12/2019 15:16

  O ilir çfar do që të bësh burgut si shpëton. Drejtësin për fat të Shqiptarve e ka mar në dor USA e kshu që ske shanc o shsrlatan hajdut me bllok në dor. Prandaj ti përpëlitu si të duash nuk ke shanc. Shanci jot 0 burgu është i pa shmangshëm. Ciao ilir f

  Përgjigju
 • Lori: 18/12/2019 15:10

  O Like te hengert tenja,te keqen e ke brenda!

  Përgjigju
 • Xha Temja: 18/12/2019 15:04

  Like te eshte bere koka si rrezik-vdekje,je shume i neveritshem mendjen vetem tek videot e ke or mashtrues??????????

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto