Thirrja e SHBA për dërgimin e ngërçit Kushtetues në Venecia/ Presidenca: Tym i grupit të strukturuar diplomatik

Ilir Meta

TIRANE-Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar ashpër përmes zëdhënësit të tij Tedi Blushi pas deklaratës së ambasadës së SHBA-së që çështja për ngërçin në Gjykatën Kushtetuese duhet të dërgohet në Komisionin e Venecias.

Presidenca i cilëson ambasadorët në Shqipëri si pjesë e një grupi të strukturuar diplomatik në Tiranë bashkëfajtor për dhunimin sistematik të Reformës në Drejtësi. Por vijon më tej Meta, duhet të marrë fund sundimi i ambasadave dhe të fillojë sundimi i ligjit. Blushi thekson se mbrëmë kreu i shtetit zhvilloi një bisedë telefonike, por nuk e thotë se me cilin.

"Garantët e veprimeve të paligjshme dhe mafioze të Dvoranit e kanë marrë mbrëmë përgjigjen zyrtare në një bisedë zyrtare tepër të përgjegjshme të Kryetarit të Shtetit.

Tymi i Venecias që hodhi me porosi të Ramës, Ambasadori në ikje i Agaçit pak ditë më parë, është turpi më i fundit i grupit të strukturuar diplomatik në Tiranë, bashkëfajtor për dhunimin sistematik të Reformës në Drejtesi dhe me qëllim kapjen e saj të plotë nga Regjimi monist i Edi Ramës.

Mjaft më “Rule of Embassy”. Është koha për “Rule of Law” si çdo vend demokratik. Rruga e Elbasanit të çon në Elbasan dhe Rama e përdor dhe për në Xibrakë! Rruga e Kavajës të çon në Kavajë! Vetëm rruga e Kushtetutës na çon në Europën e Bashkuar!"
deklaron Tedi Blushi. 

Pak ditë më parë Ilir Meta shpalli 'non grata' në Presidencë ambasadorin e OSBE-së, sipas tij për dy arsye, njëra prej të cilave me argumentin se vendosi në diskutim dekretin për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit. Pyetja që shtrohet tani, është nëse reagimet e Presidentit kundër ambasadave të tjerë do të jenë vetëm në kuadrin e deklaratave apo do të përshkallëzohen në veprime konkrete si në rastin e Bernd Borchardt?

Postimi i zedhenesit te kreut te shtetit 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xhelati: 21/11/2019 13:13

  PO ILIR PO,,TA KANE FAJIN AMBASADORET SE KE VJEDHUR TI SALIU ME KOMPANI,,,,ZINI AVOKAT DHE HE NE RADHE PARA DREJTESISE TE RE AMERIKANE,,,PO..PO..PO..PO...

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 21/11/2019 12:44

  A me thoni se a ka politikane shqiptare qe jane te lidhur me spiunazhin Rus ?

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 21/11/2019 12:39

  Ato videot dhe faktet qe I premtuat shqiptareve do na I tregoni ?

  Përgjigju
 • edi: 21/11/2019 11:17

  Tymi do i dali atije Bolle Hini erdhi BYTHEGRISUR PA CORAPE DHE e u be aga ne Kombin Shqipetar me mashtrime e vjedhje te Tmershme Bariu i kopese se Skraparit do Tymoset i gjalle e do neverise Kombin Shqipetar Kush kerkon te behet burre ai Kripto/Komunist qe VODHI SHQIPETARET DHE JO VETEM SKERKON FALJE ,POR DEL SI TRIM NJE PALO SHIT KERME KERKON NDER E LAVDI ,Keto soj e sorollop kane mashtruar me qeverisje Shqipetaret Berisha ,Meta ,Lulushi e Monika jane te paret Vasilra e Company i ndjekin nga PAS .TREGOJUNI VENDIN KETYRE KRMINJVE BISHA TE EGRA QE DUAN NDER E LAVDI

  Përgjigju
 • Tedi BAJGAXHI Blushi: 21/11/2019 11:15

  Ike Like HAJDUTI pèr LESH DHIE !!! More F U N D Like ZUZARI i HAJDUTÈRISÈ 29 Vjeçare !! D O R È Z O GJÈNÈ e VJEDHUR Like KOKÈBRESHKA , sepse USA dhe FBI do ta bèjnè VARRIN nè OQEAN !! More F U N D Like HAJDUTI !!! GOD BLESS USA !! GOD BLESS US EMBASSY

  Përgjigju
 • Emigranti: 21/11/2019 11:03

  O like floriri di ndonje ti more mavri me boje qe ju kundervu amerikes dhe shpetoi eeee.....

  Përgjigju
 • Qytetari: 21/11/2019 11:02

  Perse nuk i sulmove kur mbaje bllokun ne dore mer alabak.. Tu prishen interesat dhe po nxjerr vrer.. Hajd se dhe basha ta futi tani ke mbetur i vetem ne lufte.. Ne pill same do shkoni tr gjite ..me asnje vend nuk ka bere politikanet kete qe keni bere ju ketij vendi.. Antishqiptare ..

  Përgjigju
 • Luli: 21/11/2019 10:51

  LIKE HAJDUTI E DI QE ATY DO I DAL BOJA PRANDAJ SDO

  Përgjigju
 • ETHEM LALAJ: 21/11/2019 10:18

  O BLUSH SERVILI.LERE LIJEN E SHIKO HALLIN.REÇI PER LIKEN ESHTE PERGATITUR.SIÇ PO DUKET ATE DO E SHIQERONI EDHE JU ATJTE.MOS E KRUANI NE AMERIKEN SE DO PETFUNDOI SI SADAM HYSEINI.

  Përgjigju
 • tori: 21/11/2019 10:09

  o like na shpeto imperializmi amerikan

  Përgjigju
 • ILIR FLORIRI ME BLLOK NË DOR: 21/11/2019 10:08

  Shikoni ilir fundërrin kakasut metën është bër më keq se enver tolar hoxha në vaft. Ky maskara po e kupton se i ka ardhur fundi e nuk di se çfad bën po e diskretiton veten në çdo dalje. E këtë llum të Shqipris e mbrojn të ashuquajtur analist ça jashqitje si andi bushati ,gagaçi mark marku e shum fundërrina të tjer si qen peka që lëpin ndonjë kock që ju hedhin kta kriminel të kombit shqiptar. Kriminelët ilir kak meta sali shur berisha e lyl shal ngjitmi e edi pall rama. Kta jan të gjith bashk e kan 30 vjet që e shkombtarizojn Shqiprin halle madhe. ZOTI MART HAK TE KËTA JASHQITJE NË 7 BREZA.

  Përgjigju
  • www.youngtribune.com: 21/11/2019 12:42

   Cohuni burra dhe merrini perpara keto politikane . Ato me molotov, me 21 janar .97 ,fajdet, japin detin Greqise,Gerdec. Sa shume ja kan ngul shqiptareve keto plera pi do afroj dhe dita e ndeshkimit

 • Agim Cupja: 21/11/2019 10:04

  Ai momenti kur te behet gati dosja dhe te pret dhe burgu me pas...

  Përgjigju
 • Arbëri: 21/11/2019 09:59

  Me të vërtet i qmendur, largojeni sa nuk është bër von!

  Përgjigju
  • goni: 21/11/2019 10:12

   eee burgu esht i veshtir vlla ky po e ndjen lageshtin likja

 • Sondazhi i ditës:

  Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Papa Françesku paralajmëron mbi rrezikun e ‘infodemisë’