Metsola: Unitet i paprecedentë i BE-së për Ukrainën

Metsola: Unitet i paprecedentë i BE-së për Ukrainën

1695304613_met.jpg

Në një intervistë për CNN, Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, tha se ukrainasit po luftojnë për liritë dhe vlerat e të gjithëve.

"Për ne evropianët kjo është një luftë në kontinentin tonë, ukrainasit po luftojnë për liritë dhe vlerat tona dhe këtu ne absolutisht nuk mund të shikojmë larg, sepse kjo është pikërisht ajo që do të dëshironte Putin”, tha Metsola.

Ajo tha se ata kanë parë një nivel të paprecedentë uniteti që nga fillimi i luftës dhe se janë duke negociuar fonde shtesë dhe furnizime municionesh në mënyrë që Ukraina të vazhdojë kundërsulmin e saj për të rimarrë territoret e saj.

“Ne kemi parë një nivel të paprecedentë uniteti që nga fillimi i luftës me një tjetër paketë sanksionesh, aktualisht jemi duke negociuar fonde shtesë dhe furnizime municionesh në mënyrë që Ukraina të mund të vazhdojë kundërsulmimin e saj duke rimarrë në thelb territoret që janë të sajat”, tha Metsola.


Lajmi kryesor:

Lufta/ SHBA do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë! McCarthy: Ndaloni ndihmën e re për Kievin! Anija e parë civile me grurë ukrainas mbërrin në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Ndeshje e 'çmendur' me pesë gola, Atalanta mund 3-2 Milanin me Gjimshitin në fushë

VIDEO/ Ndeshje e 'çmendur' me pesë gola, Atalanta mund 3-2 Milanin me Gjimshitin në fushë