Kodheli tregon zgjidhjen e krizës: I kemi shtrirë dorën opozitës së re

Ish-minsitrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli e pyetur për sa i përket krizës politike në vend ka dhënë edhe zgjidhjen sipas saj të kësaj krize.

"Vendi është në një krizë politike, djegia e mandateve është një vendim ekstrem. Rregullisht është i dënueshëm. Për fat të mirë kemi një zgjidhje, kemi një marrje të mandateve nga kandiatët e listave të PD e LSI.  Dhe ky element e bën më shumë sesa fuknsional parlamanetin. Kjo nuk do të thote se ne na mjaftojne kta që janë në Kuvend, ne prandaj kemi shtrire dorën ndaj tyre . Institucionet e tjera janë funksionojne normalisht, dhe ne do të vijojmë normalisht me Kuvendin dhe reformat. Reforma e fortë zgjedhore mund të sillte edhe mungesa në rrugën e saj drejt përfundimit. Mungesa e magjistraturës solli mungesa të tjera. Por pastrimi i këtij sitemi bëhet vetëm ti shkohet në fund reformës në drejtesi. "


Lajmi kryesor:

Kodheli i përgjigjet Berishës për kunatin: E njoh shumë mirë, nuk ka lidhje me karrierën time


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Komisioni për zgjedhjet e 25 prillit, deputetët socialistë largohen nga mbledhja