Ministri britanik: Sulmet ruse në infrastrukturën kritike janë një shenjë e 'dëshpërimit' të Putinit

Ministri britanik: Sulmet ruse në infrastrukturën kritike janë një shenjë e 'dëshpërimit' të Putinit

1669393186_wa.PNG

Sulmet ruse në infrastrukturën kritike në Ukrainë janë një shenjë e "dëshpërimit" të Vladimir Putin, ka thënë sekretari i mbrojtjes Ben Wallace.

Duke folur gjatë një vizite në një kantier detar në Glasgow sot, Wallace tha se ukrainasit duhet "të shtypin momentin për të vazhduar ta shtyjnë Rusinë prapa", raportojnë mediat e huaja.

Wallace tha: "Në frontin civil, ata duhet të mbrojnë infrastrukturën kombëtare që Putini po synon qëllimisht me shpresën se ai do të shkatërrojë ekonominë e tyre dhe kjo do të thotë se ata luftojnë shumë gjatë dimrit."

Ai vuri në dukje paligjshmërinë e synimit të infrastrukturës civile sipas ligjit ndërkombëtar, duke shtuar se "ne nuk do të lejojmë që ai lloj ngacmimi dhe brutaliteti të jetë i suksesshëm".

Wallace tha: "Një pjesë e këtij shënjestrimi tregon se ai ka një ndjenjë dëshpërimi që ushtria e tij nuk është e suksesshme."

Ai vuri në dukje tërheqjen e fundit të Moskës nga qyteti port jugor i Ukrainës, Kherson dhe tha gjithashtu se ishte "interesante" që një mori komandantësh rusë janë shkarkuar.

Gjithashtu ai shtoi: "Kështu që unë mendoj për të maskuar se Putini thjesht po përpiqet të hedhë në erë infrastrukturën e njerëzve”.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Tensionet në Kosovë? Abazoviç: S’ka alternativë tjetër përvecc dialogut! Lufta kundër korrupsionit ul nacionalizmin

Tensionet në Kosovë? Abazoviç: S’ka alternativë tjetër përvecc dialogut! Lufta kundër korrupsionit ul nacionalizmin