Ministri i Jashtëm hungarez: S’do jemi kurrë vendi i emigrantëve

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, akuzoi zyrtarët e Kombeve të Bashkuara për, siç tha, "përhapjen e gënjeshtrave" me kritikat e tyre ndaj politikave anti-migrim të Budapestit, duke thënë se vendi i tij "nuk do të jetë kurrë vend i migrantëve".

Është e qartë se zyrtarët e OKB-së që i përhapin këto gënjeshtra për Hungarinë, janë zyrtarë të njëanshëm pro migrimit. Hungaria, nuk do të jetë kurrë vend i migrantëve. Nuk do të lejojmë asnjë migrant të vetëm të paligjshëm të hyjë në territorin e vendit tonë. Hungaria do të mbetet vendi i hungarezëve, i lumtur dhe krenar për historinë e tij mbi 1,000-vjeçare dhe kulturën e krishterë dhe traditat.

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto

Adresimi i tij vjen pasi shefja për të drejta të njeriut e OKB-së, Michelle Bachelet, dhe një grup i ekspertëve të OKB-së krtikuan ashpër politikat e Hungarisë, javën e kaluar.

Qeveria e Hungarisë, e udhëhequr nga kryeminstri Viktor Orban, ka marrë qëndrim të ashpër ndaj migrantëve qysh në vitin 2015, kur mbi një milion njerëz të ikur nga luftërat dhe varfëria në Lindjen e Mesme, kanë hyrë në Evropë. Autoritetet hungareze kanë ngritur edhe gardhe me tela gjemborë në kufij, për të parandaluar hyrjen e tyre.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arresto TAHIRIN.: 20/09/2018 05:28

  ATY Do te deshiroja te qeverisesha.RAMA PO NA NDJEK .I LUTEMI BE-SE TE TEZTOJE QEVERITARET TANE PERPARA SE TE KOMPROMENTOJNE ME DROGEN E TAHIRIT EUROPIANET ( POLITIKANET ) SI ESHTE E MUNDUR QE HAJDUTET TEQVERISIN DHE KOMSHITE TE PERPLASIN DUART .??? KJO FLET SE EUROPA ESHTE POTHUAJSE SI SHQIPERIA ?? APO MENDOHET SI TE FUTESH NE EUROPE PER TE DALE E TE SHKOSH NE TURQI .SHUME DHIMBJE .

  Përgjigju
 • Rambo: 19/09/2018 23:01

  JU LUMTE!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Putin pranon ftesën e Erdoganit për të vizituar Turqinë