Ministri i jashtëm kinez tur në rajon dhe Itali në fund të muajit tetor, vizitë të veçantë edhe në Shqipëri

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi

TIRANË- Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi pritet të vizitojë Greqinë, Serbinë, Shqipërinë dhe Italinë në fund të muajit, përkatësisht në datat 27 deri më 29 nëntor. Lajmi është bërë me dije nga zëdhënësi i ministrit të Jashtëm, Wang Wenbin gjatë një konference për shtyp, ku bëri me dije se ministri do t’i bëjë këto vizita zyrtare me ftesë të homologëve të tij, Nikos Dendias, Nikola Selakoviç, Olta Xhaçkës dhe Luigi di Maios.

I pyetur mbi qëllimin e vizitës së ministrit të jashtëm kinez në rajon dhe Itali, Wenbin u shpreh se këto vende janë partnerë të rëndësishëm bashkëpunimi të Kinës. Sipas tij, vizita e ministrit Wang Yi tregon vullnetin për të thelluar bashkëpunimin Kinë-EQL (vendet e Europës Qendrore Lindore).

“Greqia, Serbia, Shqipëria dhe Italia janë partnerë të rëndësishëm bashkëpunimi të Kinës në Evropë. Gjatë vizitës, Këshilltari Shtetëror dhe Ministri i Jashtëm Ëang Yi do të komunikojë me të gjitha palët për të thelluar bashkëpunimin dhe promovuar zhvillimin e përbashkët. Kina është e gatshme të punojë me të katër vendet për të ngritur marrëdhëniet dypalëshe, për të forcuar bashkëpunimin Kinë-EQL dhe për të mbështetur drejtësinë dhe drejtësinë ndërkombëtare”, tha Wang Wenbin.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ferdi: 29/10/2021 01:43

    Te gjithe moren projekte dhe para nga Kina. Vetem ne jo. Jo se nuk deshen, se te shkretet kinez u lodhen aq shume sa dhe u habiten. Thane ore po ne i blejme borxhin Amerikes ndersa i japi Shqiperise projekte me parate tona ato nuk duan. Te na falesh o xhazhi kinez po projekte me leket e tua qe shkojne per kompanite kineze nuk duam ne. Ne duam PPP qe parate ti marrim vete. Ta spjegon Ahmetaj kur ta takosh.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

'Do të jetë një ditë e veçantë për ju', mësoni çfaë kanë parashikuat yjet për ju ditën e sotme