Ministri i shëndetësisë Zemaj: Qëllimi të vaksinohet 75% e popullsisë kundër COVID-19 në Kosovë, dozat e para mbërrijnë në shkurt

Ministri i shëndetësisë Zemaj: Qëllimi të vaksinohet 75% e popullsisë kundër COVID-19 në Kosovë, dozat e para mbërrijnë në shkurt

KOSOVË- Ministri në detyre i shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj pasi tha ditën e djeshme se vaksina anti-COVID do të mbërrijë në vend brenda muajit shkurt, ai shtoi gjithashtu se qëllimi është të vaksinohet 75% e popullsisë, duke filluar nga kategoritë më të rrezikuara nga virusi siç janë personeli shëndetësor, të moshuarit dhe të sëmurët kronikë.  

“Në muajin shkurt besojmë se procesi i vaksinimit do të fillojë edhe në Kosovë. Shpresa dhe angazhimi ynë janë që të shtohen dozat e vaksinimit dhe deri në fund të muajit qershor të kemi një numër të konsiderueshëm të vaksinuarve të qytetarëve të Kosovës”, tha Zemaj.

Ai tha se qëllimi është të vaksinohen 75% të popullsisë dhe se kjo nënkupton 2 milionë e 700 mijë doza, por fillimisht fokusi do të jetë të kategoritë më të rrezikuara ndaj COVID-19.

“Sipas planit të imunizimit dhe atë që ka përcaktuar IKShPK-ja ne pretendojmë që të vaksinojmë më shumë se 75% të popullatës dhe kjo nënkupton 2 milionë e 700 mijë doza për vaksinim në faza të ndara dhe me sigurimin e kushteve dhe kritereve që duhet të përmbajë përdorimi i një vaksine shpresojmë që kjo dinamikë do të plotësohet në komplet vitin 2021. Por ne do të fillojmë me grupe të cilat konsiderohen pjesa e moshuar, të sëmurët konik dhe personeli shëndetësor”.

Sipas mediave vendase, ai tha gjithashtu se çdo gjë është gati për të pritur vaksinat anti-COVID dhe se është siguruar zinxhiri i ftohjes.

“Është fat i mirë që kemi ecur me një dinamikë të shpejt. Kemi siguruar zinxhirin e ftohjes. Tash është i kompletuar edhe sa i përket standardeve mënyrës dhe mbajtjes së vaksinës të cilësdo që vjen në Kosovë”.

Gjatë intervistës, Zemaj është pyetur edhe lidhur me vaksinimin e qytetarëve në veri të vendit nga Serbia, por ai tha se nuk kanë informacione nëse ka ndodhur vaksinimi në veri, por nga institucionet dhe ministria e Shëndetësinë vaksinimi do të bëhet për të gjithë qytetarët pa dallim.

“Nuk kemi ndonjë informacion që ka pasur tentim ilegal ende i pakonfirmuar. E kemi trajtuar edhe me partnerët tanë ndërkombëtar edhe me institucionet e sigurisë. Nuk kemi diçka konkrete se a ka ndodh apo nuk ka ndodhur një proces i tillë”.

Numri total i infektimeve nga koronavirusi ka shkuar 60.500, ndërkohë që ai i viktimave është 1.503 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.

Ditët e fundit në Kosovë është ngritur alarmi pasi në vend janë regjistruar 3 rastet e para pozitive me variantin britanik të COVID-19.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak