Ministrja e Infrastrukturës: Buxheti 2022 garanton përfundimin e investimeve! Në 2022 nisim punimet për zgjerimin e aksit nga Elbasani në Qafë Thanë

Buxheti për vitin 2022 për ministrinë e Infrastrukturës dhe të Energjisë do të jetë një buxhet social, por që do të garantojë përfundimin e punimeve të nisura dhe projekteve të reja. Kështu tha ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku e cila nënvizoi se peshën më të madhe të investimeve do ta mbaje transporti rrugor. Ministrja tha ndër të tjera në fjalën e saj se në 2022 do të nisin punimet për zgjerimin e aksit nga Elbasani në Qafë-Thanë.

‘Dëgjohet fjala PPP koncesione, pjesa tjetër shkon e gjitha tek infrastruktura. Buxheti i Infrastrukturës për këtë vit është buxheti më i madh, ky është një buxhet social i cili mbështet politikat sociale. Askush nuk e mohon dot krizën energjetike e krizën post pandemisë. Ky është një vend i hapur dhe çdo lloj krizë botërore refletktohet edhe tek ne. Këtë vit ky buxhet ka 1.9 mlrd lekë më pak se në 2021, duke qenë se i është dhënë prioritet politikave sociale. Buxheti i vitit 2022 garanton ecurinë e investimeve të nisura. Janë 12 programe ku peshën më të madhe e mban transporti rrugor. Totali është 47.2 mlrd lekë të ndara në shpenzime 5 mlrd dhe pjesa e paketës së investimeve, 17 mlrd i huaj dhe rreth 27 mlrd financimi vendas. Tuneli i Llogarasë, nuk është një tunel i PS-së por që do ta përdorin të gjithë. Kemi synim ta përfundojmë brenda 33 muajve. Bypass i Tiranës dhe Bypass i Gjirokastrës janë dy Bypass e reja që do të nisin brenda viti 2022.Unaza e Jashtme e Tiranës është një tjetër projekt i rëndësishëm. Një nga projektet më të rëndësishme për 2022 është zgjerimi i aksit nga Elbasani në Qafë Thanë.’- tha Balluku.


Lajmi kryesor:

Seancë me tensione në Kuvend, përplasja për buxhetin! Rama-Bashës: Asnjë sektor i lënë pas dore o pllakë gramafoni! Kreu i PD: PPP 113 mln €, mos u fshih te dhoma e miellit


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sulmi në veri, Borell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Sulmi në veri, Borell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën