Mish me patate në furrë nga zonja Albana

Mish me patate furre

Përbërësit:

  • 1 kg mish viçi tul
  • 1 fk vaj ulliri
  • 2 degë rozmarinë
  • 3 thelpinj hudhër
  • 5 patate të mëdha
  • Kripë kokërr trashë

Përgatitja:

Fillimisht parangrohim furrën në 220°C. Shtypim hudhrën në havan dhe e bashkojmë me vajin e ullirit dhe rozmarinën. Lyejmë mirë mishin dhe e sistemojmë mbi një zgarë në tavë. E spërkasim me kripën e trashë. Poshtë mishit kemi vendosur patatet të marinuara me vaj dhe kripë. E vendosim tavën të piqet në furrë për 10 minuta në 220 gradë dhe më pas ulim nxehtësinë në 180 gradë dhe vazhdojmë pjekjen për 45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Fillon shorti i Europa League! Milan, Roma dhe Liverpool mësojnë kundërshtarët (VIDEO)

LIVE/ Fillon shorti i Europa League! Milan, Roma dhe Liverpool mësojnë kundërshtarët (VIDEO)