Mitsotakis me mesazhe bashkëpunimi nga Himara: Mbështesim integrimin e Shqipërinë por duhet të respektojë të drejtat tuaja të plota

Mitsotakis me mesazhe bashkëpunimi nga Himara: Mbështesim integrimin e Shqipërinë por duhet të respektojë të drejtat tuaja të plota

1671703166_Screenshot4.jpg

Respektimi i të drejtave të plota të minoritarëve grekë është detyrim i qeverisë shqiptare në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian të cilin Greqia e mbështet. Ky ishte mesazhi kryesor i kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis në takimin që po zhvillon me banorët himariotë.

 “Dua që të dinë që edhe unë isha, jam dhe do jem mbështetës i Shqipërisë në BE. Detyrim i Shqipërisë është që të respektoj të drejtat tuaja të plota. Në të drejtën që fëmijët tuaj dhe nipërit të mësojnë greqisht siç po e bëni, apo edhe në të drejtën e pasurisë. Dhe besoj se të gjitha këto do zgjidhen dhe ua garanton unë personalisht. Qeveria greke është pranë jush dhe këtë do ta bëjë”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Mitsotakis viziton minoritetin grek në Shqipëri: Shqipëria të respektojë të drejtat tuaja! Rama: Pakica kombëtare, urë lidhëse në marrëdhëniet mes dy vendeve tona


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

'U lejua flamuri i Shqipërisë së Madhe i UÇK-së', tërbohen mediat serbe: Ne nuk na lejohet të përporim flamurin

'U lejua flamuri i Shqipërisë së Madhe i UÇK-së', tërbohen mediat serbe: Ne nuk na lejohet të përporim flamurin