Mitsotakis në 22 dhjetor në Shqipëri, takime me minoritarët grekë në Himarë, Finiq dhe Dropull! Në disa vizita do shoqërohet nga Rama

Mitsotakis në 22 dhjetor në Shqipëri, takime me minoritarët grekë në Himarë, Finiq dhe Dropull! Në disa vizita do shoqërohet nga Rama

Kyriakos Mitsotakis

TIRANË- Më datë 22 dhjetor pritet që kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis të kthehet sërish në Shqipëri, për t’u ndalur në jug të vendit, kryesisht Himarë, Finiq dhe Dropull.

Gazetari i Report Tv, Ermal Qori, raporton se Mitsotakis mbërrin në Himarë rreth orës 09:30 të mëngjesit të së enjtes. Sipas axhendës, do të ketë takime me qytetarët e minoritetit greke në këto zona si dhe vizita në shkollë dhe kishën e fshatit. Në disa prej këtyre takimeve Mitsotakis pritet  të shoqërohet nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

Mitsotakis e kishte planifikuar këtë vizitë që në datën 6 dhjetor, atëherë kur u mbajt edhe Samiti BE-Ballkani Perëndimor, por vizita u anulua. Ajo që u bë publike përmes një njoftimi në Tëitter të ambasadës greke bëhet me dije se vizita është shtyrë për shkak se fluturimi me helikopter nuk është i mundur për shkak të kushteve atmosferike.

Ndërkohë, nesër pritet të vijë në Tiranë edhe ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias. Ai do të zhvillojë një takim me homologen e tij, Olta Xhaçka. Ky është takimi i dytë brenda pak kohësh, pas atij në Greqi, ku palët kanë diskutuan në parim edhe për dërgimin e çështjes së detit në Gjykatën e Hagës.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • flora: 20/12/2022 16:12

  ed ramen se pyet me njeri fare, esht i falimentuar nga te gjitha anet

  Përgjigju
 • gavrosh: 20/12/2022 11:02

  Aventure fashiste, po Edi Ramen e lejon politika greke qe te vizitoi fshatrat shqipetare ne cameri...!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin