Mollë të pjekura në furrë me salcë ‘karamele Zana’ nga Shef Altin Prenga

Mollë të pjekura në furrë me salcë ‘ karamele zana’ nga Shef Altin Prenga

Përbërësit

5-6 kokrra mollë

Pak gjalp

Sheqer pluhur

Salca ‘ karamele zana’

1 kg sheqer

Ajkë qumështi

Përgatitja

Marrim 5-6 kokrra mollë të mëdha, i heqim vetëm pjesën e brendshme, duke e lënë mollën të plotë e lyejmë me gjalp dhe i vendosim në furrë për tu pjekur përreth 30 minuta. Ndërkohë përgatisim salcën ‘ karamele zana’ ku në një tigan hedhim 1 kg sheqer, të cilin e shkrijmë në temperaturë të ngadaltë derisa masa të bëhet e lëngshme, në ëktë moment do të shtojmë ajkën e freksët të qumështit dhe do t’i përziejmë sëbashku derisa të krijohet një masë jo shumë e trashë. Pasi nxjerrim mollët nga furra, I mbushim me salcën dhe më pas i pudrosim me sheqerin pluhur dhe është gati për servirje.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë: Në prapavijën e sulmit në Zveçan mund të jetë një mbështetje e madhe

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë: Në prapavijën e sulmit në Zveçan mund të jetë një mbështetje e madhe