POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Mos i hidhni kurrë lëvozhgat e vezëve! Ja si t’i përdorni si ilaç kundër sëmundjeve të ndryshme

Lëvozhga vezësh

Mos i hidhni asnjëherë lëvozhgët e vezëve. Pasi të lexoni këtë lajm do të kuptoni që nuk janë bërë kot, vetëm për të mbrojtur nga brenda vezën.  Lëvozhga e vezës eshte një burim i pasur i mineraleve.

Ato përbëhen nga 90% kalcium. Kalciumi është zhytur me lehtësi nga trupi për shkak të përbërjes së saj kimike e cila është identike me strukturën e dhëmbëve tanë dhe kockat.

Nëse konsumohet siç duhet, kalciumi mund të stimulojë prodhimin e qelizave të gjakut, parandalojnë osteoporozën dhe madje edhe rregullimin e presionit të gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Përveç kalciumit, lëvozhga e vezës përmbanë sasi të larta të hekurit, zinkut, bakrit, fluorit mangan, fosfor, krom etj. Për të marrë nivelin ditor te rekomanduar te kalciumit e gjitha cka ju duhet eshte të konsumoni rreth 3 gram lëvozhgë te grimcuar vezë. Përdorimi i levozhges vezë nuk është gjithmonë e thjeshtë sepse struktura e saj nuk i lejon ata që të konsumohen të papërpunuara.

Prandaj, ne ofrojmë disa sugjerime për ju se si të përgatisni dhe përdorni për konsum të sigurt dhe të lehtë.

Lahen dhe shtrydhen 2 lëvozhga vezë. Shtoni 3 lugë lëng shtrydhur te limonit dhe kur levozhga te eshte zbutur, shtoni rreth ½ te një filxhani me qumështit të nxehtë. Konsumoni këtë Ilaç dy herë në ditë.

fl.mi./Shqiptarja.com
Komento