'Mos më vrit, më fejoni dhe me sakat', si u zbulua skeleti i Eglantina Bucit  dhe si e mashtroi i vëllai për ta vrarë

"Ndihmë, mos më vrit, do të fejohem me kë të thoni ju qoftë edhe sakat". Ishin këto fjalët e fundit të Eglantia Bucit të ekzekutuar vjeshtën e vitit 2012 mbi fshatin Feken pranë Malit me Gropa në Tiranë. Report Tv ka mundur të zbardhë dëshminë e informatorit të policisë i cili zbërthen krimin makabër dhe ishte pjesë e krimit ku me një pistoletë dhe një plumb në distancë të afërt Shkëlzen Buci ka qëlluar ballë përballë të motrën e tij.

Ndërsa teksa iknin rrugës për në Dajt, Eglantina e ka kuptuar diçka duke i kërkuar të vëllait përse po ikim këtej, të sqarohemi në Tiranë.

Shkëlzeni i është përgjigjur, epo ti bërtet në Tiranë ndaj tani e ke marrë rrugën e keqe dhe pasi të më tregosh çdo gjë dhe ku ke çuar lekët që vodhe në shtëpinë e babit do kthehemi sërish.

Por kjo nuk ndodhi, dhe vetëm një fundjavë gjahu më 14 shtator 2012 e shtetasit D.Ç me dy zagarët e tij do të ishte pikënisja e zbulimit të një krimi makabër.

Më 21 shtator eshtrat do të përfundonin në laboratorin e mjekësisë ligjore, por për hetuesit e vetmja e dhënë e përftuar ishte identifikimi i moshës rreth 30 vjeç me përafërsi dhe seksi femër, por asgjë më shumë.

Hetuesit pyetën disa familjare që kishin deklaruar vajza e nuse të humbura, por asnjë provë s‘do të ndihmonte në identifikimin e viktimës dhe zbulimin e krimit. Vetëm 6 vite më pas në 2018 dëshmia e ish mikut të Shkëlzen Bucit do të nxirrte në pah një histori tronditëse. Duke treguar se Faik e Shkëlzen Buci i kishin dhënë atij numrin e telefonit të Elganitës me planin që të krijonte një lidhje.

Pa e ditur Eglantina kishte pranuar por pas sms për lidhje intime qëndronte i infiltruari i babait e vëllait të saj për ta nxjerr në pritë.

Veç telefonit Faik Buci dhe Shkëlzeni i dhanë atij edhe një unazë floriri për ta bërë më të besueshme se i riu që po ashtu kishte një familje dhe një djalë do të fejohej me Eglantinën.

Pak javë pas numrit të telefonit Faiku dhe Shkëlzeni arritën qëllimin e tyre dhe ditën që ai do ti tregonte unazën, Shkëlzeni ka shkuar me shokun duke e marrë me makinën tip golf dhe duke vazhduar rrugëtimin pa kthim atë të vrasjes së motrës së tij.

Por ky nuk është krimi i vetëm me të cilin është përfshirë Faik e Shkëlzen Buci. Faiku është dënuar edhe më herët në krimin ku djali i tij ishte paguar për të vrarë Mishel Prelën.

Sipas prokurorisë së Tiranës, ai është dënuar pasi kishte çmontuar dhe fshehur pistoletën tip TT, me të cilën i biri i tij Shkëlzen Buci, qëlloi disa herë në drejtim të aktorit Mishel Prela, por pa mundur ta vrasi atë. Goditja është kryer për qëllimin e përfitimit të 80 mijë euro, të premtuara nga porositësi i vrasjes Ervin Zallumi.

Ndërsa në deklarimet e tij ish i fejuari i Eglantinës burrin të cilin familja ja bëri pa dëshirën e saj, ka deklaruar se me Eglantinën ai nuk kishte qëndruar asnjëherë pasi ajo nuk donte.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Klubet paralajmërojnë protesta! A jeni dakord me vendimin e Ligës së Futbollit për të përshkallëzuar bojkotin?

Komento

Komente

 • Feliks: 10/09/2020 08:30

  Ju rrofte burrnia dhe kujdes sapunin kur te jeni ne burg mos ju bjeri nga duart

  Përgjigju
  • koz: 21/09/2020 16:48

   kafshe prehistorike.Perseri se kuptoj perse keta kriminel, babe e bir kane vrare bijen e motren e tyre.

 • ymeri: 09/09/2020 23:47

  A VRITET motra mor maskara,,mmor palaco,,ti do varur per llape...

  Përgjigju
 • ada: 09/09/2020 16:58

  uroj te vdisni si kafshe,plera

  Përgjigju
  • Majmuni Hirko: 10/09/2020 23:52

   Te lutem mos ofendo kafshet×

Lajmi i fundit

John

Infektohet me koronavirus një mësues në Berat, pozitive edhe një infermiere