Moska: Ne nuk do heqim dorë nga kontrolli i centralit bërthamor Zaporizhzhia

Moska: Ne nuk do heqim dorë nga kontrolli i centralit bërthamor Zaporizhzhia

1670311839_zapo.PNG

Rusia refuzon të heqë dorë nga kontrolli i termocentralit bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainën jugore, i cili është më i madhi në Evropë, raportojnë mediat e huaja.

Kështu deklaroi në një konferencë për shtyp zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, duke thënë se është e pamundur që Rusia t'ia dorëzojë menaxhimin e uzinës palëve të treta. Gjithashtu sepse, argumentoi Zakharova, selia bërthamore në fjalë "është e vendosur në territorin rus".

Para 4 ditësh, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Marianno Grossi, gjatë një vizite në Milano i cili mori një diplomë nderi në inxhinieri bërthamore në Politeknikun italian tha se siguria e Zaporizhzhia është bërë progres i rëndësishëm.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky viziton Donbass! Sulm me dron në rajonin Kursk të Rusisë! Hungaria bllokon 18 miliardë kredi të BE-së për Kievin


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje