Moska renditet e para ndër 3 qytetet më të mira sa i përket inovacioneve kundër COVID-19

Renditja u bazua në një hartë globale të zgjidhjeve inovative për të luftuar pandeminë globale dhe në vlerësimet e rreth 100 qyteteve kryesore në 40 vende. Harta Globale u krijua në Mars 2020 me mbi një mijë zgjidhje të shtuara gjatë vitit.

Moska është e para ndër qytetet evropiane në renditjen e inovacioneve që kanë ndihmuar në luftën kundër COVID-19, sipas blogut të kryebashkiakut të Moskës Sergei Sobyanin. Në vlerësimin mbarëbotëror, kryeqyteti rus u rendit i treti, pas vetëm Nju Jorkut dhe San Franciskos.

Sipas agjencisë ndërkombëtare analitike StartupBlink, e cila përpiloi renditjen, Moska ka ofruar 50 zgjidhje inovative që aktualisht po përdoren për të luftuar përhapjen e koronavirusit . Midis tyre është një inteligjencë artificiale e përdorur për të njohur pneumoninë e shkaktuar nga COVID. Kjo teknikë tashmë ka ndihmuar radiologët të analizojnë më shumë se tre milionë pacientë.

"Një zgjidhje tjetër inovative është një platformë cloud që lidh pacientët, mjekët, organizatat mjekësore, kompanitë e sigurimeve, industritë farmaceutike dhe faqet. Përveç kësaj, teknologjitë që u kanë mundësuar qytetarëve përshtatjen ndaj pandemisë, duke përfshirë projektet në fushën e turizmit inteligjent, e. -Tregtia dhe logjistika, si dhe puna në telekomunikacion dhe edukimi në internet, kontribuan gjithashtu në renditjen e Moskës", thuhet në blog.

Midis tyre janë “shkollat ​​online Foxford dhe UCHi.RU, indeksi i vetë izolimit dhe shërbimi Yandex për shpërndarjen e testeve COVID-19, platformat e telemjekësisë, kalimet digjitale me kode QR dhe sistemet diagnostikuese”.

Ekspertët nga StartupBlink vlerësuan masat e marra në Moskë për sa i përket vlerësimeve të pandemisë dhe ndikimit në ekonomi.

Harta Globale, e cila përditësohet rregullisht, është kthyer në një nga platformat kryesore për shkëmbimin ndërkombëtar të përvojës në luftën kundër COVID-19 midis dhjetëra vendeve dhe qindra qyteteve në mbarë botën.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Protesta te '5 Maji', Balliu: Të shkarkohet kreu i IKMT, ka fyer nënat shqiptare! Një shtëpi në proces legalizimi s'mund të shembet