Moskë: Çdo kontakt mes NATO-s dhe forcave ruse do të kishte pasoja të pakthyeshme

Moskë: Çdo kontakt mes NATO-s dhe forcave ruse do të kishte pasoja të pakthyeshme

Dërgimi i forcave paqeruajtëse të NATO-s në Ukrainë do të ishte një vendim i pakujdesshëm dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë me disa gazetarë.

Peskov paralajmëroi se çdo kontakt midis forcave ruse dhe NATO-s mund të ketë pasoja të rënda që janë të vështira për t'u korrigjuar.

Javën e kaluar Polonia njoftoi se do të paraqesë një propozim për një mision paqeruajtës në Ukrainë në samitin e ardhshëm të NATO-s. Edhe ministri i Jashtëm rus, Serghei Lavrov, theksoi se me dërgimin e një misioni paqeruajtës do të kishte konfrontim të drejtpërdrejtë midis forcave ruse dhe NATO-s që të gjithë janë përpjekur ta shmangin dhe që të gjithë kanë thënë se nuk duhet të ndodhë.


Lajmi kryesor:

Vritet një gazetare ruse në Kiev! Zelensky-Biden: Jo sanksione për Abramovich, ai mund të ndërmjetësojë! Putin-Europës: Nëse doni gaz, paguani vetëm me rubla


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së