Moskë, protesta të opozitës për zgjedhjet komunale, më shumë se 1000 të arrestuar (FOTO)

Mbi 1000 arrestime u kryen në Moskë përpara tubimit për të protestuar kundër vendimit të autoriteteve për të ndaluar kandidaturat e opozitës në zgjedhjet komunale që do të zhvillohen në shtator.

Vendimi për përjashtimin e kandidatëve të opozitës erdhi për arsye se nënshkrimet në mbështetje të emrave të tyre ishin të pamjaftueshme.

Kryeopozitari i Kremlinit Aleksei Navalny, para Bashkisë së qytetit të Moskës, i bëri thirrje protestuesve të vazhdonin revoltat nëse kandidaturat e disidentëve nuk do të pranoheshin nga autoritetet që të kandidonin.

OVD-Info, një grup monitorimi tha se në protestë janë vënë në pranga më shumë se 1000 vetë, ndërsa në të kanë marrë pjesë mijëra protestues.

Navalny është arrestuar, burgosur dhe liruar disa herë, gjithnjë në lidhje me protestat kundër Putinit.

Të mërkurën e kaluar, Navalny u dënua me 30 ditë burg për organizimin e protestave.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pas Pfizer, SHBA miraton dozën përforcuese për Moderna dhe ‘Johnson & Jonhnson’, CDA: Mbrojtje më efikase nga COVID-19