Moti i keq/ Nënprefekti dhe nënkryetarja e Delvinës: Jemi në ndjekje të situatës! Është ngritur shtabi i emergjencave për çdo problematikë (VIDEO)

Moti i keq ka krijuar probleme në disa qarqe në vend, përfshirë edhe në Sarandë.

Nënprefekti i Delvinës Agron Kohila ka deklaruar se janë nën ndjekje të situatës për ta mbajtur nën kontroll.

“Deri më tani është një situatë në kontroll. Ajo monitorohet edhe në qendrën administrative të verboit edhe në rrugën nacionale, e cila pësoi njëfrë rrëshqitje. Me ndërhyrjen e emergjencave dhe të firmës që përgjigjet për mirëmbajtjen e saj situata është riparuar dhe vazhdon qarkullimi.

Te ura e kranesë që është edhe një kryqëzim që lidh Konispolin me disa fshatra të tjera kishte përmbytje por për momentin situata është në kontroll. Në fshatin kalasë prej ditësh ka patur një problem  te një iurë lidhëse e cila me masat  e marra nga emergjencat deri në momentet që ne kemo kontaktuar nuk ka asnjë problem për kalimin e mjeteve”, tha Kohila.

Edhe nënkryetarja e Bashkisë Delvinës Brunilda Meleqi ka thënë se është ngritur shtabi i emergjencave për cdo problematikë që mund të shkaktohet nga reshjet.

“Ditët e sotme ka ardhur një njoftim nga emergjencat kombëtare dhe civile  për situatën e cila do të jetë e rënduar për shkak të reshjeve ne si bashki çdo sektor i emergjencave dhe policia bashkiake kanë marrë udhëzimin që të bëjnë monitorim të situatës. Është çekuar situata, nëmomentin që do ketë rëndim do njpftojnë shtabine e emergjencave. Deri tani skemi asnjë emergjencë dhe rrezikim të urës. Edhe banorët pranë fshatit van janë njpoftuar që të eleminojnë lëvizjet e panevojshme përgjatë urës”, thotë Meleqi.


Lajmi kryesor:

Moti i keq sjell përmbytje në disa qytete, del nga shtrati lumi Bistricë! Një pallat 6 katësh rrezikon të shembet në Gjirokastër! Fryhet përroi i Zaranikës


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Rama ndjek ndeshjen Itali-Shqipëri, Linda veshur kuqezi

FOTO/ Rama ndjek ndeshjen Itali-Shqipëri, Linda veshur kuqezi