Moto GP/ Ducati dominon në Argjentinë, Marquez në 'pole-position' edhe pas flakëve

Moto GP/ Ducati dominon në Argjentinë, Marquez në 'pole-position' edhe pas flakëve

Alex Marquez

Çmimi i Madh i Argjentinës në Moto GP ka zhvilluar sot provat zyrtare. Në pistën e "Termas de Rio Hondo", Ducati ka dominuar provat teksa kryeson tre vendet e para të nisjes, me spanjollin Alex Marquez që është në "pole-position". Me kohën 1:43.881, Marquez lë pas Mezzecchi dhe Bagnaia. Paçka se gjatë garës piloti spanjoll u përball me një rrëzim dhe flakë në motorin e tij, ai ia doli të jetë më i shpejt në pistë.

Me motin kapriçoz në Argjentinë dhe me pistën që ishte disi e lagur, pilotët guxuan të qëndronin edhe me goma të thata. Gara që zhvillohet nesër në 19:00 (me orën shqiptare) premton spektakël, me Bagnaia që nuk do dorëzohet me këtë pozicion.

Kujtojmë se në garën e parë të sezonit, atë të Portugalisë, vendi i parë shkoi për italianin e Ducatit, Bagnaia. Në vendin e dytë Vinales me Aprila, teksa Bezzecchi me Ducati zuri vendin e tretë.

"Jam shumë i lumtur. Sektori i parë ishte shumë i vështirë me gomat e lagështa dhe bëra një gabim në kthesën e fundit. Nuk ishte e lehtë sepse sektori dy, kur ke këto kushte dhe një motor jo në gjendje optimale nuk është e lehtë. Ne i ndryshuam gomat në të lagështa dhe funksionoi", tha Marquez, i cili siguroi "pole".

Nisja e pilotëve sipas rezultateve:

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Manchester City është 'makineri' perfekte, Alvarez i tregon klasin botës! Leipzig s'i bën ballë (VIDEO)

Manchester City është 'makineri' perfekte, Alvarez i tregon klasin botës! Leipzig s'i bën ballë (VIDEO)