Moviola/ Polemikat në Real Madrid - Bayern Munich, gjyqtarët gabuan me pozicionin jashtë loje

Moviola/ Polemikat në Real Madrid - Bayern Munich, gjyqtarët gabuan me pozicionin jashtë loje

Momenti i pozicionit jashtë loje

Real Madrid 2-1 Bayern Munich, minuta e 12-të shtesë nga 9-të të akorduara. Në aksionin e fundit të ndeshjes një pasim nga mesi i fushës për bavarezët jepet pozicion jashtë loje, edhe pse UEFA e thotë qartë se aksioni duhet të vijojë deri në fund dhe më pas është VAR që vendos nëse gjithçka është ose jo e rregullt.

Në këtë moment të dyshimtë, disa nga ish-arbitrat e FIFA-s kanë dhënë mendimin e tyre duke thënë se loja duhet të vijonte dhe polaku Marchiniak s'kishte pse të fërshëllente.

Me ndaljen e lojës edhe mbrojtësit e Real Madrid u ndalën dhe më pas topi i mbetur në zonë u dërgua në rrjetë nga de Light, teksa dueli do duhej të shkonte në shtesë nëse goli do quhej i rregullt.

Ish-gjyqtari spanjoll, Iturralde Gonzales i cili është moviolisti i “AS” dhe i “SER” tregon se nuk mund të flasim për gol të anulluar.

“Ky është një aksion ku nuk shihet qartësisht nëse është apo jo pozicion jashtë loje. Por nuk mund të flasim për gol të anuluar, pasi asistenti çon flamurin dhe gjyqtari vërshëllen para se topi të shkojë në portë", tha ai.

Fakt është se polaku që ishte arbitër në finalen e Botërorit "Katar 2022" nuk duhet të fërshëllente as me ngritjen e flamurit nga asistenti i tij dhe loja duhet të vijonte, me VAR që do vendoste për pozicionin e lojtarëve të Bayern Munich. Edhe njëherë Real Madrid bëhet lajm për favorizime nga arbitrat në Evropë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Taku: 09/05/2024 10:39

  Ra bilbili para se me gjujt topin . U nal loja ai e gjujti e hyni gol. Gabim esht qe i ra bilbilit . Po mos ti binte zdo hyte gol

  Përgjigju
  • Daku: 09/05/2024 23:43

   E pe në ëndërr që nuk do hynte

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit