Mund të blini një shtëpi me një euro, njihuni me vendin që ka bërë njoftimin e ‘çmendur’

Foto Ilustruese

Sambuca është një qytet në ishullin e Sicilisë në jug të Italisë, por zhvendosja drejt metropolit ka bërë që kjo zonë e bukur të mbetet thuajse e pabanuar. Për këtë arsye kryetari i bashkisë së zonës ka menduar që të gjitha shtëpitë e pabanuara t’i nxjerrë në shije për vlerën 1 euro.

 “Në krahasim me qytetet e tjera që e kanë bërë këtë vetëm për propagandë, oferta jonë është serioze. Nuk do të ketë asnjë ndërmjetës mes pronarëve të vjetër dhe atyre të rinj. Ju dëshironi një shtëpi, e merrni atë menjëherë,”- ka deklaruar Giuseppe Cacioppo, shkruan “Ansa”.

Mirëpo blerja e kësaj shtëpie ka disa kushte për pronarët e rinj. Ata duhet të kryejnë një depozitë sigurie prej 5 mijë eurosh, si dhe duhet të bëjnë edhe rikonstruksionin e banesës, e cila ka një kosto rreth 15 mijë eurosh. Pasi të bëhet rikonstruktimi i shtëpisë, menjëherë pronarët e rinj do t’i rimarrin 5 mijë euro që derdhë si depozitë sigurie.

Pavarsisht kushteve, menjëherë pas publikimit të njoftimit për shitjen e shtëpive, kërkesat kanë qenë të panumërta. Për pak orë kanë ardhur mbi 38 mijë kërkesa, pra shumë më tepër se sa shtëpitë e pabanuara që ndodhen në Sambuca.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Turqia dhe SHBA diskutojnë zhvillimet në Ukrainë, Siri dhe Kaukaz