Mund të ketë diçka në sjelljen tuaj që po i largon ata! Ja arsyet pse njerëzit kanë filluar të mos ju duan më afër

Mund të ketë diçka në sjelljen tuaj që po i largon ata! Ja arsyet pse njerëzit kanë filluar të mos ju duan më afër

Foto ilustruese

Jeta është plot me surpriza dhe kështu janë edhe njerëzit, ne nuk jetojmë në një botë të përsosur, ku secili person me të cilin bashkëveprojmë është i mirë i vëmendshëm, i ndërgjegjshëm, suportues dhe më shumë se kaq.

Disa njerëz na çmendin, dhe ne pa dyshim çmendim disa të tjerë gjithashtu. Ka njerëz që nuk na pëlqejnë që janë të pa edukatë, të nxituar, keqdashës, vënë në dyshim motivet tona, ose thjesht nuk pranojnë aspak shakatë tona, por presin që ne të qeshim me të gjitha të tyret.

Por si njerëz, ne duam të pranohemi dhe të ndihemi sikur i përkasim diçkaje më të madhe se vetja dhe kur kjo nuk ndodh, ne mund të pyesim veten pse njerëzit thjesht nuk na pëlqejnë.Le ta pranojmë, jo të gjithë do t’ju pëlqejnë. Por nëse filloni të vini re se shumica e njerëzve duket se nuk po ju pranojnë, mund të ketë diçka që po bëni ose diçka në sjelljen tuaj që po i largon ata.

Kjo nuk do të thotë se ka diçka që nuk shkon me ju, ose që nuk jeni një person i mirë, por për disa njerëz disa sjellje tipike tonat i bezdisin dh i shkkatojnë antipati.

Nëse po ndiheni pak të jashtëzakonshëm dhe po e keni të vështirë të përzieni përsëri në skenën sociale, shikoni këto arsye pse njerëzit mund të duket se nuk ju pëlqejnë, kështu që mund t’i adresoni ato.

Ju flisni shumë

Të përfshihesh në debate, diskutime dhe biseda të ndryshme është gjithmonë diçka pozitive, pasi në këtë mënyrë ju po shpalosni anën sociale të karakjtërit tuaj.Është mirë të jesh bisedues  por dominimi i bisedës mund të bëhet mërzitës në situata sociale. Njerëz të tjerë duan të shprehin ndjenjat, historitë dhe njohuritë e tyre, dhe nëse e merrni përsipër, ata do t’ju perceptojnë si egoiste dhe mburravece. Sigurohuni që të lejoni ekuilibrin në bisedë dhe dëgjoni sa më shumë (nëse jo më shumë) sesa flisni.

Ankoheni tërë kohës

Të gjithë janë të ‘mbytur’ nga stresi, amnkthi dhe problemet e jetws sw pwrditshme, ndaj askush nuk dëshiron të jetë rreth dikujt që vazhdimisht gjen negativen në çdo situatë të caktuar. Njerëzve u pëlqen të jenë rreth atyre që sjellin dritë në ditët e tyre  jo mërzi dhe vranësi. Nëse jeni një ankues i vazhdueshëm, përpiquni të qëndroni të vetëdijshëm për mendimet dhe fjalët tuaja, në mënyrë që të mund ta zhvendosni mentalitetin tuaj në një drejtim më pozitiv.

Ju flisni keq për të tjerët

Kur vazhdimisht flisni keq për njerëzit e tjerë me grupin tuaj të miqve ose në situata sociale, ata ka të ngjarë të fillojnë të pyesin veten se çfarë po thoni për ta. Jo vetëm kaq, por thashethemet të bëjnë të dukesh keq- dhe udhëtojnë shpejt. Një copë thashetheme mund t’ju kthejë përsëri dhe do të përfundoni duke u përballur me fjalët tuaja. Sinqerisht është më mirë ta shmangni këtë krejtësisht.

I ndërprisni të tjerët

Kur i ndërpresim të tjerët, po i bëjmë të ditur se ajo që ata kanë për të thënë nuk është e rëndësishme për ne. Njerëzit duan të dëgjohen, jo të flasin. Pra, nëse jeni duke luftuar për t’i bërë njerëzit t’ju pëlqejnë, por e kapni veten duke i ndërprerë ata, mund t’ju duhet të punoni për këtë.

Ju merrni rolin e të gjithditurit

Asnjë person në faqen e planetit Tokë nuk di gjithçka. Dhe nëse mendoni se po – keni një problem. Realiteti është se shumica e njerëzve ndoshta nuk e kuptojnë se i dinë të gjitha. Por nëse mendoni se keni gjithmonë të drejtë, edhe për gjërat për të cilat nuk duhet të keni mendim, është koha të ndaleni dhe mendoni nëse duhet të flisni

Ju jeni një shfaqje

Shumica e njerëzve do t’ju respektojnë më shumë nëse jeni të përulur sesa nëse jeni një spektakël. Të mburresh vazhdimisht për gjëra të shtrenjta, për sa e zgjuar je dhe për të gjitha arritjet e tua vazhdimisht, mund t’i bëjë njerëzit të kenë ide të gabuar për ty. Përkundrazi, përpiquni të jeni më të përulur.

Jeni gjykues

Të kesh pritshmëri të larta për veten mund të përfundojë në takimet e tua me të tjerët kur filloni t’i mbani të tjerët me të njëjtat standarde si ju vetë. Askush nuk është i përsosur, dhe ne të gjithë jemi në vende të ndryshme në jetë. Është e lehtë të kritikosh të tjerët sepse nuk po e jetojnë jetën e tyre. Dhe ndërsa kritika konstruktive mund të jetë e dobishme, ajo nuk duhet të jepet nëse dikush nuk jua kërkon. Për më tepër, nëse nuk jepni kurrë lëvdata ose inkurajim, mund të dilni si hiperkritik dhe kjo nuk është një vështrim i mirë për askënd.

Ju doni të keni kontroll të plotë mbi gjithçka

Miqësia, ashtu si marrëdhëniet kërkon që ju të bëni kompromis. Ndonjëherë, miqtë tuaj do të ecin në rrugën e tyre dhe herë të tjera, ju do të merrni rrugë tuaj. Dhe pastaj do të ketë momente në të cilat mund të gjeni gjuhën e përbashkët. Por, nëse vazhdimisht përpiqeni të kontrolloni dhe mikromenaxhoni të tjerët, miqtë tuaj mund të zhgënjehen me ju.

Ju luani lojën e fajësimit

Të gjithë të tjerët janë fajtorë për problemet tuaja, përveç teje. Askush nuk i përmbush pritshmëritë tuaja dhe për asnjë gjë nuk është kurrë faji juaj. Nëse kjo tingëllon si ju, mund të jetë koha për të ndryshuar mënyrën se si i trajtoni situatat.Ndonëse gjërat mund të mos rezultojnë gjithmonë të drejta – ia ngarkoni fajin të tjerëve pa marrë asnjë përgjegjësi, nuk do t’ju bëjë miq me askënd. Në vend të kësaj, përpiquni të merrni përgjegjësi. Marrja e përgjegjësisë kur gjërat shkojnë keq na lejon të bëjmë më mirë herën tjetër dhe gjithashtu ju lejon të jeni të lumtur dhe të mos dilni sikur keni një kompleks viktimë.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Opozita serbe akuzon Vuçiçin për sulmin në Veri të Kosovës

Opozita serbe akuzon Vuçiçin për sulmin në Veri të Kosovës