Meta anuloi zgjedhjet e 30 qershorit/ PS përgatit shkarkimin e Presidentit nga Kuvendi

Vendimi i njëanshëm dhe pa bazë ligjore për anulimin e datës së zgjedhjeve pritet t’i kushtojë Ilir Metës shkarkimin nga posti i kreut të shtetit. Partia Socialiste, e mandatuar nga shqiptarët në 2017 për të qeverisur vendin deri në vitin 2021, e ka konsideruar të papranueshëm dhe antikushtetues vendimin e Ilir Metës për zhbërjen e datës së zgjedhjeve. Pas shkeljes së rëndë të Kushtetutës nga kreu i shtetit, Partia Socialiste mësohet se ka nisur menjëherë lëvizjet për të mundësuar shkarkimin e Ilir Metës si President i Republikës. Sipas burimeve, socialistët do të përgatisin procedurën për shkarkimin e Metës me dy të tretat e votave të Parlamentit.

Arsyet dhe procedura e shkarkimit të Presidentit parashikohen në nenin 90 të Kushtetutës. Sipas nenit 90 të Kushtetutës, “Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë.

Propozimi për shkarkimin e Presidentit në këto raste mund të bëhet nga jo më pak se një e katërta e anëtarëve të Kuvendit dhe duhet të mbështetet nga jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij”. Por paragrafi i fundit i këtij neni parashikon që “vendimi i Kuvendit (për shkarkimin e Presidentit) i dërgohet Gjykatës Kushtetuese, e cila, kur vërteton fajësinë e Presidentit të Republikës, deklaron shkarkimin e tij nga detyra”. Aktualisht Gjykata Kushtetuese nuk funksion pasi anëtarët e saj i ka rrëzuar Vetingu. Megjithatë, sipas burimeve, socialistët pritet ta shkarkojnë Metën me vota në Parlament, ndonëse ky vendim nuk mund të verifikohet nga Kushtetuesja dhe për rrjedhojë nuk mund të zbatohet. Në këto kushte, Meta do të jetë një President i shkarkuar nga Parlamenti, por që do të mbetet në detyrë deri kur të funksionojë Gjykata Kushtetuese.

Ndonëse për mazhorancën i shkarkuar, Ilir Meta mund të ndërmarrë akte si President, deri në momentin kur të funksionojë Kushtetuesja dhe të shprehet për ligjshmërinë e vendimit të shkarkimit. Ndërkaq, nëse PS do të finalizojë shkarkimin e Metës në Kuvend, nuk përjashtohet mundësia që Meta të largohet nga Presidenca dhe të rimarrë drejtimin e LSI, pa pritur verifikimin e ligjshmërisë së vendimit të shkarkimit nga Kushtetuesja e re.

Vendimi i njëanshëm dhe pa bazë ligjore për anulimin e datës së zgjedhjeve pritet t’i kushtojë Ilir Metës shkarkimin nga posti i kreut të shtetit. Për shkeljen e rëndë të Kushtetutës, mësohet se PS ka nisur menjëherë lëvizjet për të mundësuar shkarkimin e Ilir Metës nga Kuvendi si President.  

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

 • Kafsha: 09/06/2019 22:45

  Ky eshte skenari i shkruar nga Karpushini

  Përgjigju
 • Niko: 09/06/2019 17:49

  Tani behuni gati per surprizen tjeter nga Ilir Meta: shperndarje e parlamentit, sepse me 122 deputet eshte i paligjshem dhe zgjedhje te reja dhe lokale ne 8 shtator 2019. Fitoren nuk e shijon askush sepse te nesermen 9 shtator asteroidi 2006 QV89 do te perplaset me token

  Përgjigju
 • Ka sempre gahinji: 09/06/2019 16:09

  Kush e zevendeson?juristi kume, konstitucionalist i shkelqyer.Ka te tjetres sa te duash, te varur e te pavarur.

  Përgjigju
 • Xyx: 09/06/2019 13:17

  Ai e Di qe beri nje veprim antikushtetues me anullimin e dates se zgjedhjeve, keshtu qe te henen ka per te dhene dorheqjqn ose ta beje si Alende

  Përgjigju
 • pupa: 09/06/2019 12:01

  Rrezimi I Metes do te interpretohet si uzurpim I te gjitha pushteteve nga PS. Gjeni menyren shtyni zgjedhjet se jemi bo si Kabul. per te shkuar me makine ne.shtepi duhet time biem nga Kina

  Përgjigju
 • Titi: 09/06/2019 11:58

  Kur e ndryshojne partite Kushtetuten brenda nates me marreveshje te fshehte quhet arritje, kur e ndryshon presidenti quhet shkelje e rende. Na eshte bere Kushtetuta si jukebox me xheton

  Përgjigju
  • CaBone: 09/06/2019 19:23

   Pse po me SEX on the BEACH nuk behet eeee?

  • Dryni: 09/06/2019 16:30

   Po eshte shkelje mor zotni se kushtetuta ndryshohet ose me votim ne Kuvend ose me referendum (keshtu thote kushtetuta). Nuk ndryshohet kushtetuta as me postim ne facebook nga Likja, as me koktej molotov, as me pinja kolada.

 • SpaK: 09/06/2019 11:30

  Çuf çuf çuf çuf....lokomotiva SPAK po vjen se bashku me vagonet e 313-es per secilin nga ju o llumi i SHQIPERISE,secili nga nj vagon pa dritare do kete,,, makinista jan AMERIKANET DHE GJERMANIA

  Përgjigju
  • Justice: 09/06/2019 15:30

   Ne ate krah fli ti.Po vjen por po ecen shume avash.Duhet te dridhen pa ardhur spaku me shoke

 • Robshi: 09/06/2019 11:16

  Po ore po të gjitha merrini...edhe për pak

  Përgjigju
 • LORA: 09/06/2019 11:16

  Ne 2017-en ,nga lojrat malinje ne cadren 90-ditore te turpit e krimit pa limit,like-floriri doli perkohesisht i fituar;si pasuesi i rrotes se jarit. Ne 2019-en nga cadra virtuale e orkestruar prej putinizmit,,,,likja doli i vet-djegur dje. Bukur.Bekuar qofte reformimi qilizme ne drejtesi;te mirpres SPAK dhe BKH.

  Përgjigju
  • alban kuci: 09/06/2019 15:13

   nje gje nuk kuptoj pse bete aleance parazgjedhore me te. E perseris, parazgjedhore. Mbas 8 vjet ne opozite nuk duhet ta kishit problem fitoren??????? Kur ky qenka kaq i keq pse u bete aleate me te????

 • Lymi Tutit: 09/06/2019 11:05

  Arroganca dhe njekohesisht injoranca e tij politike,ishte dreka e disa diteve me pare,me Sali Berishen ??!! Si mundet nje President te ulet,te drekoje dhe te behet pale me frymezuesin dhe drejtuesin e gjithe kesaj katrahure dhe ketij kercenimi per destabilitet !? Nuk gjej asnje argument tjeter,vecse ate qe,ky eshte i "kapur" dhe "origjinalin" e asaj cka ne kemi pare,me ze dhe figure,e ka Sali Vrasesi ! Mos harroni edhe viziten qe ky "president" i beri Saliut,menjehere pas arritjes se marreveshjes se famshme te 2017 ! Shume shpejt do te njihemi edhe me reagimin e aleateve tane,SHBA & BE.Si mundet keta te marrin pushtetin me dhune ne nje vend anetar te NATO-s ?! Imagjinoni pak reagimin ?! Asgje nuk ndodh nese ky, tashme i ashtuquajtur president,do te shkarkohej.Ai tashme eshte "Pale",i rreshtuar hapur ne krah te atyre qe po luftojne me te gjitha menyrat per te krijuar kete lloj "Precedenti",te cilin perendimi ne unison,nuk e pranon ! Lymi Tutit

  Përgjigju
 • servet: 09/06/2019 10:48

  E si mund ta shkarkoje rilindja Rama presidentin kur nuk i ka as votat?

  Përgjigju
 • UN FEN TI PI: 09/06/2019 10:42

  Ky pervers ilir fundërrina mendon Se mund të luaj me Amerikën fat për Shqiprin le ta provoj e do shikoj se ku do shkoj ky buri kurvës monik.

  Përgjigju
 • sifi: 09/06/2019 10:27

  Veprimi i parlamentit per shkarkimin e Metes eshte i bazuar ne kushtetushmeri per veprime antikushtetuese ne vazhdim .Socialistet e vune ne ate post te rendesishem shteteror dhe ai ja shperbleu ne sherbim te LSI dhe opozites.Meta nuk e ka kuptuar se me amerikanet dhe europianet nuk ka lojra politike .Fundi i tij do jete e afert se dhe vet e kerkoi

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 09/06/2019 10:13

  Duhet menduar dy gjera - nese arrijne ta shkarkojne e para kush dhe kur do ta zevendesoj? E dyta, cka nese nuk arrin ta shkarkojne? Si ne opcionin e pare si ne te dytin duhet te sigurohen qe Ushtria te jete e gatshme ne rast eskalimesh serioze ( e qe jam i bindur qe do kete tendenca te tilla) te qendroj ne krahe te strukturave te Policis ( jo te dal ushtria rrugeve - por te siguroj policine se ata jane aty dhe se nuk e lejojne verzione te vitit 1997). Perndryshe nuk rekomandohet eskalim.

  Përgjigju
  • Lagjja Teqe: 09/06/2019 22:03

   Ore, kujt i thoni eskalim ju nga fshati juaj, se ketej nga nga fshati jone vetem dy gjuhe te huaja dime. Nuk dime shume. Ne perdorim fjalen e bukur shqipe "eskalejshën". Permbajtjen e ke tamam. Jam dakord.

 • ERP: 09/06/2019 10:09

  Shume e drejte

  Përgjigju
 • Burrelsi: 09/06/2019 10:08

  Nga ky maloku skraparit do ti vij fundi, ndoshta dhe tragjik, ketij kryeministri mallist dhe pervers. Duhet te dini nje gje, qe nqs Ilir Meta shkarkohet jo qe nuk i behet ndonje dem politikisht po do rikthehet edhe me fuqishem ne partin e tij e atehere do shof rama dhe ata qe ka mbrapa nqs do behen zgjedhje apo jo ne 30 qershor. Eshte duke i bere nje nder te madh nqs e shkarkon. Mos harroni qe do ket perball Ilir Meten bashke me Sali Berishen pastaj...imagjinojeni vet...se ca mund ti bejne per 24 ore atij edhe shqiperis!!!

  Përgjigju
  • Newcastle: 09/06/2019 16:35

   Hajde trap hajde. Me njeres si ty nuk behet shqiperia e shkrete

  • Pooooo: 09/06/2019 16:04

   Na hengesh po*dhen o burrels Rama mos ik rama hero..!

 • Shpata: 09/06/2019 09:45

  Eshte fytyra me e poshter e politikes shqiptare, nje lloj Esat Toptani!!

  Përgjigju
  • Miu: 09/06/2019 10:23

   Me e poshter e Sali Sulltan Salepi?!

 • I pakenaquri: 09/06/2019 09:36

  Jo vetem te shkarkohet....cojeni per sevap te burgu i ri se ka vene shume bythe

  Përgjigju
 • asolingo: 09/06/2019 08:52

  Me vonese por vendim i drejte,vazhdon me pas vargani me llumin e politikaneve etj.

  Përgjigju
 • Fad: 09/06/2019 08:39

  Te zhduket qelbesira e kombit se bashku me zorraqet e tjer te kombit.Thot kok lopa shqiperia si europa ndersa europa dhe amerika i kan hequr vizave ktyre larove atehere kush do ta pranojn shaiperin ne europ me keto lavire.

  Përgjigju
 • xaxa: 09/06/2019 08:33

  Pa hezitimin me te Vogel. Zhdukeni halen!

  Përgjigju
 • Hinglateri: 09/06/2019 08:26

  Te shkarkohet e te shkoj be te s... maloku i Skraparit kpkevici

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ngushtohen mundësistë e Trump, Gjykata e Apelit hedh poshtë rezultatin zgjedhor në Pensilvani