Musaka me patëllxhanë nga zonja Albana

Musaka me patëllxhanë

Përbërësit:

 • 1 kg patëllxhanë
 • 500 gr mish i grirë
 • 1 qepë e thatë
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 spec i kuq
 • 3 lgj salcë domate
 • ½ fç verë e kuqe
 • ½ lç kanellë
 • Kripë, piper
 •  
 • Për beshamelin:
 • Qumësht
 • Niseshte
 • Gjalpë
 • Vezë
 • Arrë moskat

Përgatitja:

Fillimisht vendosim në ujë me kripë patëllxhanët për 1 orë. Më pas largojmë ujin dhe i marinojmë, i vendosim në një tavë me letër pjekje në furrë për 20 minuta.

Ndërkohë kaurdisim qepën e grirë imët së bashku me mishin e grirë. Shtojmë hudhrën e shtypur dhe pak kripë. Pasi mishi i grirë është kaurdisur mirë dhe ka përthithur të gjitha lëngjet e shuajmë me pak verë të kuqe. Sapo të avullojë alkooli shtojmë salcën e domates, kanellën, specin e kuq të grirë imët, kripën dhe piperin. E lemë kimën të marrë valë dhe të lidhet.

Ndërkohë që kima përgatitet bëjmë beshamelin. Vendosim në një tenxhere qumësht, niseshte dhe pak gjalpë. E trazojmë mirë derisa niseshteja të tretet dhe e lemë në zjarr të ulët derisa kremi të lidhet. Në fund shtojmë dy kokrra vezë, pak kripë dhe arrë moskat.

Lyejmë një tavë me pak vaj ulliri dhe vendosim një shtresë patëllxhanë, një shtresë kimë, përsëri një shtresë patëllxhanë, një shtresë kimë dhe në fund hedhim beshamelin e përgatitur. E vendosim musakanë të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 40-45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Mbi 12.500 pasagjerë në 5 ditë në Portin e Durrësit, 26 sportele në shërbim! Kapiteni Allkaj: Në gusht pritet shtim fluksi

Mbi 12.500 pasagjerë në 5 ditë në Portin e Durrësit, 26 sportele në shërbim! Kapiteni Allkaj: Në gusht pritet shtim fluksi