Mustafaj kandidon për Gjykatën Kushtetuese, KPK: Bilanc negativ të të ardhurave dhe shpenzimeve

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit po zhvillon seancën me gjyqtarin Ilir Mustafaj, kandidat për Gjykatën Kushtetuese. Në këtë seancë, KPK ka vendosur të kryejë rivlerësimin e Mustafajt vetëm për një kriter atë të pasurië, gjë të cilën gjyqtari e ka cilësuar si të paligjshme. Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se Mustafaj ka ngritur pretendimet se trupa gjykuese nuk i ka shqyrtuar të gjitha provat që ai ka dorëzuar dhe se ka mohuar që të ketë mospërputhje në deklarimet e pasurisë.

Debati i plotë në seancë
KPK
: ILDKPI ka sjellë raporte se ka deklarim të saktë të burimeve të ligjshme. Apartament me sipërfaqe 120 m2, krijuar me kredi bankare 40 mijë euro dhe 7 mijë euro hua tek të tretë. Ka bilanc negativ në të ardhura dhe shpenzime në 3 vite për gjyqtarin, në vitet 2009, 2011 dhe 2013. Kemi verifikuar edhe babanë e vëllanë e gjyqtarit për pronësinë e truallit dhe banesës. Në 1998 ka blerë arë me sipërfaqe 100 m2 në Yzberisht të Tiranës.

Ilir Mustafaj: Dua të ngre pretendimin për një proces të rregullt ligjor. Ju tërheq vëmendjen tuaj për standarte ligjore. Kam kërkuar që të plotësoni detyrimin ligjor për të gjitha kriteret e vlerësimit tim. Vlerësimi për një kriter është i paligjshëm. Jam kërkuar për seancë në 12 qershor. Ma ka ardhur e-maili 48 orë pasi kamë dorëzuar letrat. Kam kërkuar që të shtyhej seanca e datës 14 oasi isha në gjyq në Elbasan dhe pa pasur dy elementët e tjerë nuk mund të bëja dot mbrojtjesn. Kam sjellë shumë priva, por ato kërkojnë kohë të vlerësohen dhe ju e latë seancën shumë shpejt, pa i vlerësuar apo ballafaquar me provat tuaja.

KPK: Zoti Mustafaj ndali aludimet ndaj trupit gjykues se nuk i kemi parë dokumentet.

Mustafaj: Keni rrëzuar kërkesën time për ndryshimin e relatores së trupës gjykuese për Xhensila Pine. E dëgjova relatoren, por s'pashë asgjë të tillë të ishte marrë parasysh. Pasuria ime e një apartamenti 120 m2 i marrë në 2006 me kredi dhe një mjet në vitin 1994.

B.K./d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Priten rrebeshe shiu, ja parashikimi i motit për sot