Bankers Petroleum Albania rikonstrukton shkollën për 120 fëmijë në Fier

FIER- Rreth 120 nxënës të shkollës Sotir Kola në fshatin Belinë janë ulur këtë fillim viti shkollor në bankat e një ambienti të ristrukturuar dhe bashkëkohor. Shkolla 9-vjeçare e Belinës ka pësuar një ndryshim rrënjësor falë investimit të Bankers Petroleum Albania.

Transformimi i saj ka ardhur si pasojë e një investimit të përbashkët të kompanisë Bankers Petroleum Albania dhe Bashkisë së Fierit në vlerë totale prej 80 mijë dollarësh. Punimet në mjediset e saj kishin nisur që në muajin Prill dhe përfunduar fiks në kohë për fillimin e vitit të ri shkollor.

"Në fund të vitit mësimor 2018-2019 u konstatua nga inxhinierët e Bashkisë Fier se shkolla kishte nevojë për rikonstruksion. Thirrjes për të investuar në rikonstruksionin e shkollës sonë iu përgjigj kompania që operon në zonën tonë Bankers Petroleum Albania", u shpreh Eriselda Lugaj, Drejtore e Shkollës 9-Vjeçare, Sotir Kola, Belinë.

Zonja Lugaj theksoi se ky është një lajm i mirë për 120 nxënësit e kësaj shkolle në të cilën prej vitesh nuk ishte bërë asnjë ndryshim. Ajo tha se investimi ka prekur klasat ekzistuese , shkallët, nyjet higjenore, banjot, një rikonstruktim të çatisë dhe izolim të ndërtesës për ruajtjen e temperaturës së brendshme, duke ulur shpenzimet për ngrohje. 

Bankers Petroleum Albania ka investuar mbi 7 milionë dollarë në projektet që lidhen drejtpërdrejtë me nevojat e komunitetit. Kjo kompani mbetet vazhdimisht në gatishmëri për të përmirësuar cilësinë e jetës së komuniteteve  rreth zonës së Patos-Marinzës në bashkëpunim me pushtetin vendor dhe atë lokal.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • lol: 25/10/2019 14:12

    nje menyr per te ricikluar leket, gjysma ju kthehet po atyre ne form te zez

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve