Ndahet nga jeta Sotiraq Xega, një prej piktorëve më të mirë të peizazhit

Ndahet nga jeta Sotiraq Xega, një prej piktorëve më të mirë të peizazhit

Sotiraq Xega

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare piktori i njohur korçar Sotiraq Xega, njw prej piktorëve më të mirë të peizazhit. Sotiraq Xega ka me shume se 35 ekspozita vetjake dhe pjesa më e madhe e punimeve të tij janë në gjininë e peizazhit. Me qindra janë imazhet e tyre, që piktori i ka hedhur përgjatë jetës së tij mbi telajo.

Sotiraq Xega është një nga piktorët më të njohur në qytetin e Korçës. Ai është prezantuar për artdashësit me shumë ekspozita personale, ndërsa ka marrë pjesë me punimet e tij në një sërë aktivitetesh, në nivel lokal dhe kombëtar.

Sotiraq Xega, nga Drenova, kohët e fundit ekspozitat e tij i ka çelur në natyrë pasi ja kishin ndaluar të bënte një gjë të tillë në mjedise ku ekspozonin dhe piktorë të tjerë. Ekspozita e fundit e Xeges ka qenë ajo e manave të Drenovës, ekspozitë të cilën e paraqiti për miqtë kryesisht, në një prej rrugicave të fshatit të njohur turistik.

Përpos ekspozitave të shumta që e kanë bërë Xegën një prej mjeshtërve të peizazhit, emri i tij lidhet edhe me piktura të vjedhura të piktorit të madh Vangjush Mio,piktura që u zhduken nga galeria e arteve të Korçës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Rafaela xega cani: 01/12/2021 16:37

    Ne rradhe te pare ju falenderoj qe keni shkruajtur per Xegen dhe vleresuar artin e tij por sot nuk kishte pse permendej vjedhja e pikturave te Mios,perderisa e keni bere kete lidhje besoj e dini qe ai doli i pafajshem,dhe vjedhja e pikturave edhe sot ka ngelur enigme.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: Përgjigje reagimeve pas shkrimit tim për kryebashkiakun Veliaj

Fatos Tarifa: Përgjigje reagimeve pas shkrimit tim për kryebashkiakun Veliaj