Ndaloi masakrën në Dublin, qytetarët mbledhin 285 mijë euro për heroin nga Brazili

Ndaloi masakrën në Dublin, qytetarët mbledhin 285 mijë euro për heroin nga Brazili

Caio Benicio

Masakra e 23 nëntorit në Dublin, ku një 40-vjeçar, sulmoi me thikë 5 persona, një mësuese 30-vjeçare, një burrë dhe 3 fëmijë të grupmoshës 6-vjeçare, u mbyll pa viktima fatmirësisht, falë një heroi.

Bëhet fjalë për Caio Benicio, një brazilian i cili rastisi në vendgjarje teksa kalonte me motor.

Btraziliani ka zbritur nga motori dhe ka goditur autorin e masakrës me kokoren e tij, duke e neutralizuar atë në këtë mënyrë.

Në shenjë mirënjohje për këtë gjest guximtar dhe heroik, një person i quajtur Paul Darcy, inicioi një thirrje për mbledhjen  fondesh për brazilianin hero në shenjë mirënjohje.

Qytetarët kanë vlerësuar aktin e brazilianit duke mbledhur shumën e 285 mijë eurove, në llogarinë GoFoundMe, e cila u pagëzua me emrin “Bliji një birrë heroit”.

Ngjarja e djeshme, tronditi opinionin publik në Irlandë dhe jo vetëm, duke mos munguar kështu as protestat.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku