Ndarja nga jeta e Avni Mulës, reagon Rama, Veliaj e Basha: Shqipëria humbi një nga pasuritë më të mëdha artistike! U prehtë në paqe

Erion Veliaj, Inva Mula dhe Avni Mula

Për ndarjen nga jeta të kompozitorit Avni Mula kanë reaguar kryeministri Rama si dhe kryebashkiaku Erion Veliaj.

Veliaj përmes një postimi në Facebook shkruan se Shqipëria ka humbur një nga pasuritë më të mëdha njerëzore dhe artistike për të cilin do të jemi gjithmonë mirënjohës.

"Fort i trishtueshëm lajmi i ndarjes nga jeta i Avni Mulës, një nga pasuritë më të mëdha njerëzore dhe artistike të kombit tonë. Arti shqiptar do t’i jetë ngahera mirënjohës për veprën e çmuar që la pas! Ngushëllime Invës për humbjen e babait, emrin e të cilit Tirana e nderoi me sallën e koncerteve "Avni Mula" në rrugën e Dibrës për t'u kujtuar nga gjithë brezat" - shkruan Veliaj.

Ndërkohë ka reaguar dhe kryedemokrati Lulzim Basha ku përmes një postimi në Twitter i shpreh ngushëllimet familjarëve të kompozitorit.

"Arti dhe artdashësit shqiptarë humbën sot Avni Mulën artistin e madh dhe kompozitorin që ndriçoi me artin e tij kohët e errëta e na la pas një krijmtari të vyer. Mendimet e mia sot janë për Invën dhe familjen Mula, miqtë dhe kolegët e artistit të madh Avni Mula. U prehtë në paqe" - shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

Shuhet në moshën 92-vjeçare kompozitori Avni Mula, e bija Inva Mula: Gjiganti jonë fluturoi në Valsin e Perjetësisë!


E.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?×

Lajmi i fundit

John

Basha akuza Ramës: I ofroi ish-komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua (por nuk tregon emrin e tij)