Ndarja nga jeta e Fatos Baxhakut/ Basha: Gazetaria me fat që pati për 30 vjet shërbimin tij

Ndarja nga jeta e Fatos Baxhakut/ Basha: Gazetaria me fat që pati për 30 vjet shërbimin tij

1557676211_Sequence01.00150517.Still017.jpg

Një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të gazetarit dhe publicistit, Fatos Baxhaku ka pasur edhe kryedemokrati Lulzim Basha. Basha shkruan se shkrimet e Baxhakut do të shërbejnë si një thesar për gazetarinë shqiptare, e cila ka psur fatin që të ketë në shërbim për 30 vite një gazetar si ai.

"Mësova i tronditur për ndarjen e parakohshme nga jeta të gazetarit, publicistit dhe historianit Fatos Baxhaku. Një ikonë e gazetarisë së re të Shqipërisë, asaj që lindi si tribunë e fjalës së lirë, bashkë me demokracinë në vitin 1991, Fatos Baxhakut si shumë pionierëve të tjerë të fushës, iu desh të përshkonin të parët shtegun e pashkelur tëprofesionit dhe etikën e profesionit në të njëjtën kohë. Ai ishte për shumë vjet edhe gazetar, edhe profesor i gazetarisë, edhe polemist e replikues, edhe sindikalist i gazetarëve, edhe mbrojtësin e të drejtave të njeriut.

Fatos Baxhaku i përket asaj plejade gazetarësh që kontribuan më së shumti që të mos e linin gazetarinë të humbte thelbin e vet e të bëhej nga mbrojtëse e interesit publik, në zgjatim të interesave okulte. Në këtë fushë Baxhaku spikati në mësimdhënien e gazetarisë, por edhe si një shembull integriteti profesional dhe pavarësie. Pionier i reportazhit e dokumentarit televiziv, gazetaria shqiptare është me fat që pati për thuajse 30 vjet shërbimet e Fatos Baxhakut. Fatkeqësisht ato nuk do t’i ketë më, por do të shfrytëzojë si thesar trashëgiminë e tij. Në këto momente të vështira i gjendem pranë familjes, në humbjen e pangushëllueshme të njeriut të tyre më të dashur. U prehtë në paqe", shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

Ndarja nga jeta e Fatos Baxhakut/ Ngushëllon politika


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Policia ndaloi protestën e Berishës në Bulevard, si e vlerësoni vendimin?×

Lajmi i fundit

Ulja e temperaturave sjell shtimin e virozave të stinës! 30 vizita në ditë në qendrat shëndetësore në Tiranë, dominojnë problemet respiratore

Ulja e temperaturave sjell shtimin e virozave të stinës! 30 vizita në ditë në qendrat shëndetësore në Tiranë, dominojnë problemet respiratore