Ndarja nga jeta e Gjergj Kaçinarit, lapsusi i Haradinajt 'shpall të vdekur' kompozitorin e njohur shqiptar

Ditën e sotme është ndarë nga jeta kompozitori kosovar, Gjergj Kaçinari. Lajmi u bë me dije nga vajza e tij Klorinda Kaçinari, përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Me pikëllim të thellë ju njoftojmë se me datën 26 dhjetor 2019, kaloi në amshim bashkëshorti, tata dhe gjyshi jonë i dashur Gjergj Kaçinari. Të pikëlluar: bashkëshortja Greta, vajza Klorinda dhe nipi Justini”, shkruante ajo.

Ndërkohë, referuar kësaj humbje të madhe për botën e artit ka reaguar edhe kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj, i pikëlluar nga lajmi, i shpreh ngushëllimet familjes dhe miqve të Kaçinarit duke e ngatërruar emrin e tij me të kompozitorit të njohur shqiptar Alfred Kaçinari.

Një lapsus i tillë është korrigjuar menjëherë më vonë nga vetë kryeministri kosovar, i cili shkruan:

“Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta e kompozitorit të njohur prizrenas Gjergj Kaçinari. Arti dhe kultura sot humbën një mjeshtër që ka kontribuar shumë për muzikën e vjetër shqiptare.

Botës së kulturës do t’i mungojnë veprat dhe gjithë krijimtaria e veçantë e z. Kaçinari. Ngushëllime të sinqerta familjes, miqve e kolegëve të tij.

I pushoftë shpirti në paqe! RH”

Postimi fillestar i Haradinaj:

Postimi fillestar i Haradinajt

Postimi i korrigjuar i Haradinaj:

Postimi i korrigjuar i Haradinaj

 

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento

Komente

  • O tej: 29/12/2019 14:09

    Dru me pre

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

6 drejtorë në 9 muaj në Kadastrën e Vlorës/ PD: Askush nuk pranoi që të shkonte në burg se Rama donte të bëhej pronar i bregdetit të Jalit