Ndërtuesit kundër, ‘Ekonomia’ i jep ‘ok’ ligjit të strehimit social! Shtëpi për të pastrehët, 3% me ligj u merret ndërtuesve

Komisioni i Ekonomisë dha miratimin për ndryshimet në ligjin për strehimin social, i cili synon të lehtësojë kushtet për të blerë një shtëpi për disa kategori familjesh.

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj, vuri në dukje se gjatë mandatit të tretë, përfshi edhe vitin aktual, janë shpërndarë rreth 2 miliard lekë dhe janë planifikuar të shpërndahen 2.4 miliardë lekë të tjera deri në vitin 2025, për strehimin e rreth 13 900 familjeve. Por Shoqata e Ndërtuesve në një dalje për media, bëri thirrje që drafti të mos miratohet pa u konsultuar më parë me ta.

Amendimet kanë për qellim te përmirësojnë mënyrën sesi pushteti vendor do te vjele kete takse duke renduar kostot e ndërtuesve dhe njëkohësisht duke stimuluar rritjen e çmimeve të shitjes në sektorin e real.”

Kryetarit i shoqatës Erjon Harizi, paralajmëron se kostoja ie mbi qytetarët e thjeshtë që do të paguajnë më shumë për apartamentet që do të blejnë.

“Çdo kosto faturohet në fund te blerësi.”- tha Harizi, kryetari i shoqatës së Ndërtuesve.

Ligji për strehimin social, i cili mori miratimin në Komisionin e Ekonomisë, parashikon lehtësim të kushteve për të blerë një shtëpi për familjet e reja, familjet në varfëri, punonjësit e administratës publike dhe familjarët e mjekëve që humbën jetën nga Covid-19.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Per tellalllet: 01/06/2023 09:24

  Sa here rriten taksat , kosto gjithnje bie mbi bleresin .Nderkohe qe qeveria qe ka edhe gurin edhe aren ben sikur nuk kupton . Po ata " investitoret strategjike" qe e marrin truallin falas nga pasurite e shqiptareve , sa e kane perqindjen per te pastrehet ? Apo ata ndertojne resorte dhe nuk kane taksa !? . Prandaj o popull mos blini me apartamente po blini vila te Zamiri te Dulaku te .... .Ja dhe standarti si rritet . A po, qeveria e di shume mire se kush nderton , se ku i gjejne leket dhe si marifetcinj qe jane e harrojne kete pjese , por fap taksen , ata nuk bezajne , keta mbushin buxhetin , per njerzit e thjeshte mendon zoti.

  Përgjigju
 • Iris: 01/06/2023 03:04

  Sa mire ua kane bere! Eshte e vertete qe kostoja do t'i kaloje bleresit per keto /apt/ qe i kalojne shtetit si /sociale/,por qe te ndodhe kjo, duhet qe me pare pallatet te shiten,qe dhe keshtu po hasin veshtiresi,eshte bere Tirana si NY e San Francisco per nga cmimet e apartamenteve.Dhe tani kjo do te rrise cmimet dhe me shume,por do te ule shitjet, do te pakesoje dhe kerkesat per ndertime.Do na mbeten keq ndertuesit e betonit!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas