Ndryshimet klimatike dhe shfarosja e pyjeve, Australia i rendit koalat si specie të rrezikuara

Ndryshimet klimatike dhe shfarosja e pyjeve, Australia i rendit koalat si specie të rrezikuara

Australia i ka renditur koalat, simboli i tyre, si specie të rrezikuara.

Për shkak të ndryshimeve klimatike dhe shfarosjes se pyjeve për shkak të zjarreve dhe prerjes së pyjeve, habitatet e tyre janë shkatërruar, duke i vënë ata në rrezik shfarosje.

Qeverisë australiane i është kërkuar të bëjë më shumë për të mbrojtur koalën nga zvogëlimi i shpejtë i habitateve dhe ndryshimeve klimatike, por megjithatë masta e marra ende nuk kanë dhanë ndonjë ndikim.

 

  Komento

  KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

   A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?  ×

  Lajmi i fundit

  John

  Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)