Bordi ul me 2 lekë çmimin e naftës, nga sot shitet me 196 lekë/ litri! Zbret 4 lekë benzina, shitet me 176 lekë litri! Gazi nuk ndryshon

Bordi ul me 2 lekë çmimin e naftës, nga sot shitet me 196 lekë/ litri! Zbret 4 lekë benzina, shitet me 176 lekë litri! Gazi nuk ndryshon

Foto ilustruese

TIRANË- Bordi i Transparencës ka ulur çmimet e hidrokarbureve. Nga sot nafta do të shitet me 196 lekë/litri, dukë pësuar një ulje prej 2 lekësh. Nga ana tjetër, një ulje me 4 lekë ka pësuar edhe çmimi i benzinës, që nga sot do të shitet me 176 lekë/litri.

Çmimi i naftës ka rënë në nivelet që ka qenë para luftës, pasi për herë të parë në vendimin e datës 7 dhjetor çmimi i naftës u ul në 198 lekë/litri. Ndërkohë, çmimi i gazit do të mbetet i njëjtë, çka do të thotë që do të tregtohet 69 lekë/litri.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 196 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 184 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 175 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 163 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 69 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 57 lekë/litër për automjetet", njofton Bordi. 

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi nga sot, datë 7 Dhjetor dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Ministria e Financave dhe Ekonomisë thekson se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës. Kjo është edhe një përgjigje për ata që duan shkrirjen e Bordit.

                     Ishte           Bëhet
Nafta           198 lekë      196 lekë
Benzina      180 lekë      176  lekë
Gazi            69 lekë         69 lekë

G.MO/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli