Dokumenti/ Ndryshon ligji i pronave, kompensimi jo më i ulët se 10% e vlerës aktuale, 7 mijë kërkesat e fundit për njohje do shqyrtohen brenda vitit 2024 

Dokumenti/ Ndryshon ligji i pronave, kompensimi jo më i ulët se 10% e vlerës aktuale, 7 mijë kërkesat e fundit për njohje do shqyrtohen brenda vitit 2024 

Në Kuvend ka nisur shqyrtimi i disa ndryshime në ligjin bazë të vitit 2015 për përfundimin e procesit të njohjes dhe kompensimit të pronave. Ndryshimet reflektojnë disa detyra që Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe Gjykata Kushtetuese i kanë lënë qeverisë për çështjen e pronave, një nga çështjet më të mprehta të tranzicionit në Shqipëri, që ka prodhuar mbi 6 mijë viktima, dhjetëra mijëra gjyqe, konflikte, korrupsion, falsifikime, drama familjare etj.

Pronarët që u është bllokuar prona pas vitit 1945 dhe që nuk kanë mundur t’i rimarrin pas vitit 1991, do të kompensohen në një vlerë jo më e ulët se 10% e vlerës aktuale të pronës. Ky është kufiri i fundit që ka vendosur Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut, e ritheksuar edhe nga Gjykata Kushtetuese. Kjo formulë do të zbatohet jo vetëm për vendimet përfundimtare për njohjen dhe kompensimin e pronave, por edhe për rreth 7 mijë kërkesa të pa trajtuara, për njohjen e së drejtës së pronës. Shqyrtimi i 7 mijë kërkesave është vendosur si detyrim nga Gjykata Evropiane. Gjithashtu, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka kërkuar indeksimin e shumës së kompensimit deri në pagesën përfundimtare.

Vendimet përfundimtare që kanë njohur të drejtën e kthimit e të kompensimit të pronës, kur ka ndryshuar zëri kadastral, vlerësohen financiarisht, duke llogaritur vlerën e pronës të njohur për kompensim, duke u bazuar në zërin kadastral aktual. Më pas llogaritet vlera e pronës së kthyer, të kompensuar fizikisht apo të përfituar në një nga mënyrat e tjera sipas ligjeve që kanë rregulluar kthimin e kompensimin e pronave.

Sipas ndryshimeve ligjore, kur vlera e pronës së kthyer është më e madhe sesa vlera e pronës së njohur për kompensim, atëherë vlerësimi financiar i vendimit përfundimtar që ka njohur të drejtën e kthimit e të kompensimit të pronës është e barabartë me zero lekë dhe në këtë rast personi i shpronësuar konsiderohet i kompensuar. Në rastet kur vlera e pronës së njohur për kompensim është më e madhe sesa vlera e pronës së kthyer, atëherë vlerësimi financiar është i barabartë me 10 % të diferencës, që rezulton, duke zbritur vlerën e pronës së kthyer nga vlera e pronës së njohur për kompensim.

Është vendosur që tokat e përcaktuara për kompensim, që janë pjesë e fondit të tokës, janë të paprekshme, ku asnjë organ administrativ apo gjyqësor nuk mund të disponojë mbi këtë fond. Është përcaktuar gjithashtu që dosjet e pashqyrtuara, duhet të shqyrtohen brenda datës 12 dhjetor 2024. Radha e shqyrtimit do të jetë nga kërkesat më të hershme.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Taku: 17/11/2022 00:09

  Ky po qe eshte shkrim. Tipik investigim. Bravo Tiku.....

  Përgjigju
 • Muharrem: 15/11/2022 19:24

  Ca 10% pse te paguaj shteti pronat qe u ka dhene turku para 200 vjetesh,,te ndiqet e njejta forme si atyre te tokes se xanun qe ja prishi Rama pa asnje lloj shperblimi,nuk duhet te paguaj populli lek njerzve qe bejne paligjshmeri

  Përgjigju
  • Bledar: 23/03/2023 17:34

   Çfarë pronash turku thua more, njerëzit i kanë prona të trashëguara brez pas brezi nga të parët,shteti komunist ua mori pa i pyetur dhe tani shteti ka detyrimin ligjor dhe moral t'ua kthejë, madje 10% është shumë pak. Nuk krahasohen ata që zaptuan dhe politika ua legalizoi per vota me ish pronaret që janë në të drejtën e Zotit.

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol