Ndërtohet makina e parë elektrike për 13 mijë euro (VIDEO)

Pesë të rinj gjakovarë kanë arritur të ndërtojnë makinën e parë elektrike.

Të mbështetur nga Fondacioni “Bonevet” dhe disa donatorë të tjerë, ata arritën pas dy viteve punë, të ndërtojnë një makinë elektrike funksionale.

Ata shpresojnë se projekti i tyre i quajtur “Electric Buggy” (Makinë Elektrike), do të zgjerohet në të ardhmen, me qëllim mbrojtjen e ambientit.

Projektuesit e makinës planifikojnë të ndërtojnë disa makina të tilla dhe të shfrytëzohen në rrugën e vjetër të Gjakovës, ku do të ndalohet qarkullimi për veturat me naftë e benzinë.

Ndërtimi i kësaj makine ka kushtuar në total 13 mijë euro.

E.D./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?

Komento

Komente

  • altin: 03/11/2019 15:20

    Duket pak si muleto Krel elektrik per pune edhe sospensionet lartesia nga terreni jane te tilla edhe levizja (ngadaleshume ),kostruksioni...sido vazhdoni e mund te shkoni diku

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rruga Milot-Fier/ Balluku: 1.2 mld euro nga koncesionari! Shteti shqiptar 10% garanci në 16 vite