Në 15 shtator raundi i dytë i regjistrimeve në universitet! 5500 maturantë pritet të aplikojnë

Në 15 shtator raundi i dytë i regjistrimeve në universitet! 5500 maturantë pritet të aplikojnë

16 mijë maturantë mbyllën fazën e regjistrimeve në Universitet nga raundi I parë ndërsa në 15 shtator nis raundi I dytë I aplikimeve online për pjesën tjetër. Edhe këtë vit, nga raundi i parë disa prej degëve prioritare rezultojnë më pak të kërkuara. Në degën e fizikës janë ezauruar vetëm 14% e kuotave. Kimia dhe Italishtja nuk do të hapen këtë vit në Universitetin e Vlorës ndërsa vetëm 8.5% e maturantëve janë regjistruar në degën e mësuesisë. Interes të ulët ka patur dhe për programet histori, psikologji dhe gjuhët e huaja dhe disa degë të Bujqësorit.

Kreu i Rrjetit Akademik shqiptar thotë se në kushtet ku tregu I ka dhënë sinjalet për profesionet më të kërkuara është detyra e universiteteve të reagojnë.

“Qoftë dhe kompanitë i kanë dhënë sinjalet për këto programe dhe është detyra e universiteteve të reagojnë. Mund të jenë të ndryshme , shkenca, histori , psikologji , programe që lidhen me mësuesinë. Është një gamë shumë e gjerë. Oferta akademike në Shqipëri është shumë e madhe. E kemi filluar me 470 programe dhe kemi mbi 200 programe shtesë për një periudhë gati 7-vjeçare. Mjekësia e përgjithshme është dega më e kërkuar, stomatologji, mami, fizioterapia deri te ndihmës stomatologu. Këto programe ndiqen nga shkencat inxhinierike, teknologjia e informacionit. Të preferuara janë dhe degët që lidhen me ndërtimet, arkitektura psh”, thotw Arjan Xhelaj.

Në universitetin e Korçës janë regjistruar mbi 400 studentë në raundin e parë.  Rektori Dhimitri Bello thotë se programet 2 vjeçare në tëresi kanë pasur nje ulje te numrit të studëntëven. Programi “Filozofi Sociologji” nuk ka pasur asnjë regjistrim ndërkohë edhe programi 2 vjeçar Mbështetës Zyre për Komunikimin, Bibliotekën dhe Arkivë është ndër të rriskuarit.

“Pak më ulët me shifra janë regjistrimet në programet e mësusisë, shkencat e natyrës, matematika, fizika dhe filozofi-sociologjia që s’ka të regjistruar. Programet 2 vjeçare kanë më pak regjistrime. Pra është rritur numri i tek Bachelori dhe është ulur te 2-vjeçari . Shkaqet dihen. Punësimi është më i sigurt kur ke një diplomë të arsimit të lartë sesa kur ke një 2-vjeçar., thotw Dhimitri Bello.

5500 maturantë piritet të aplikojnë në raundin e dytë të regjistrimeve I cili zgjat deri në 1 tetor. Më pas në programet e studimit ku kanë mbetur kuota të lira, kandidatët që kanë aplikuar në U-Albania mund të vijojnë të regjistrohen drejtpërdrejtë në universitet deri në plotësimin e gjitha kuotave.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Vrasja në Laknas të Tiranës, ja çfarë thotë policia

Vrasja në Laknas të Tiranës, ja çfarë thotë policia