Në Belgjikë mund të ndryshosh gjininë në çertifikatën e lindjes sa herë të duash

Në Belgjikë mund të ndryshosh gjininë në çertifikatën e lindjes sa herë të duash

Manifestim në mbështetje të LGBT

Në Belgjikë, personat me identitet gjinor fluid do të mund të ndryshojnë gjininë në çertifikatën e lindjes disa herë gjatë jetës së tyre, pa kaluar një procedurë të jashtëzakonshme në gjykatën e familjes.

Ose mund të ndryshojnë emrin pa ndryshuar gjininë, ose të marrë një emër të pavarur nga identiteti gjinor.

Këtë e parashikon një projektligj i qeverisë që do të paraqitet nesër në Komisionin e Drejtësisë për të thjeshtuar modifikimin e regjistrimit të seksit në çertifikatën e lindjes, raporton gazeta belge “Le Soir”.

 Ky është korrigjim i ligjit "transgjinor" që është në fuqi nga viti 2018, që eliminon kushtet mjekësore për të kërkuar ndryshimin e seksit

Megjithatë edhe ky pr/ligj duket se nuk do të zgjidhë plotësisht çështjen dhe do të hapë debate të tjera, prandaj një mundësi tjetër zgjidhje është eliminimi i plotë i gjinisë nga statusi civil por edhe kjo do të hapë një tjetër debat, shkruan ANSA.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)