Në burg për aferën e inceneratorëve, 'Kushtetuesja' rrëzon kërkesat e ish-ministrit Lefter Koka për shfuqizimin e vendimeve të GJL-së

Në burg për aferën e inceneratorëve, 'Kushtetuesja' rrëzon kërkesat e ish-ministrit Lefter Koka për shfuqizimin e vendimeve të GJL-së

Lefter Koka

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar këtë të martë kërkesat e ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, me objekt shfuqizimin si antikushtetues të dy vendimeve të Gjykatës së Lartë që kanë të bëjnë mbi procedurat e seancës gjyqësore që cilësuan të ligjshëm arrestimin e tij për inceneratorin e Fierit dhe të Elbasanit.

Koka aktualisht është në burg duke vuajtur dënimin pasi me vendim të GJKKO-së është shpallur fajtor për aferën e inceneratorëve.

Lefter Koka kërkonte nga Kushtetuesja shfuqizimin e vendimit të marrë nga Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë që rrëzoi kërkesën e bërë për ndryshimin e masës së sigurisë “arrest me burg” të marrë nga Apeli i GJKKO më 5 janar 2023.

Sipas ish-ministrit, vendimi  është i papajtueshëm me Kushtetutën. Po ashtu ai kërkoi edhe shfuqizimin e vendimit të marrë dhe dërgimin për rishqyrtim në Gjykatën e Lartë, por kushtetuesja ia rrëzoi të dyja kërkesat.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Stoltenberg: NATO diskuton vendosjen e më shumë armëve bërthamore

Stoltenberg: NATO diskuton vendosjen e më shumë armëve bërthamore