Në Fishtë rindëtojnë ‘Strehën’ ku u pritën mijëra vëllezër nga Kosova që i iknin luftës! Instalacioni që përkujton ardhjen e refugjatëve 23 vite më parë

Eksodi i shqiptarëve në 1999-ën është përjetësuar në një instalacion në Fishtë të Lezhës. Pikërisht në vendin ku 23 vite më parë ishte ngritur kampi, sot  gjendet instalacioni "Streha".

"Shqiptarët e Kosovës në 1999 jemi njoh për herë të parë me ta. Na kanë njoh në periudhë të vështirë për ne, sapo kishim dalë nga lufta civile. Nuk ka qenë e lehtë, por është pjesë e historisë që nuk duhet harruar kurrë. Këto periudha duhen përkujtuar për të kujtu shijen e lirisë", tha sipërmarrësi Altin Prenga.

"Kemi menduar se sa e të jetë interaktive që ti të mundesh të shohësh foto dhe arkiva që don antonoi sharra i ka ruajtur me kujdes dhe ne i kemi ekzozuar siç kanë qenë tek blloku i tij i shënimeve", u shpreh kuratori Bib Frrokaj.

Ata që kanë qenë të strehuar në këto kampe tregojnë me emocion për mikpritjen e zadrimorëve.

"Dua të kujtoj dy momente, njëri prej atyre ishte se popullata vendase e Zadrimës sapo kishte dalë nga lufta civile dhe ato pak të mira materiale që kishin i kanë ndarë me ne".

Foto, dokumente të asaj kohe gjenden në këtë monument realizuar me iniciativën e sipërmarrësit Altin Prenga dhe konceptimin e artistit Bib Frrokaj.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Sulmohet Kharkivi, 3 viktima, 5 të plagosur

Sulmohet Kharkivi, 3 viktima, 5 të plagosur