Në Gjykatën e Lartë fillojnë detyrën 2 anëtarët e rinj, Sadushi: Ndihmon krijimin e kuorumit për zgjedhjen e anëtarëve të Kushtetueses

Anëtarët e Gjykatës së Lartë

Artur Kalaja dhe Asim Vokshi kanë nisur sot detyrën si gjyqtarë të Gjykatës së Lartë. Përmes një ceremonie të posaçme ata u bënë kështu anëtarët e 8 dhe të 9 të Gjykatës së Lartë.

Zëvendëskryetari i kësaj gjykate, Sokol Sadushi shprehu kënaqësinë për emërimin e dy gjyqtarëve të rinj në këtë gjykate, duke theksuar se emërimi i tyre do të ndihmojë jo vetëm në gjykimin e më shumë çështjeve gjyqësore, në të tria fushat (civile, penale dhe administrative) por edhe në krijimin e kuorumit të nevojshëm për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Ai e vlerësoi angazhimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor për të sjellë gjyqtarët më të mirë në Gjykatën e Lartë, proces i cili kërkon natyrshëm kohë dhe profesionalizëm. Z. Sadushi i uroi suksese gjyqtarëve të rinj në punën e tyre për dhënien e drejtësisë.

Nga ana e saj Kryetarja e Këshillit të Lartë Gjyqësor,  Naureda Llagami u shpreh se drejtësia ndryshe vendoset në bazë të disa standardeve të cilave u duhet qëndruar deri në fund. Gjyqësori duhet të ndryshojë imazhin e tij brenda komunitetit dhe sistemit në përgjithësi, për të sjellë më pas promovimin e këtij imazhi tek politika, qeveria, biznesi, qytetarët dhe partnerët ndërkombëtarë. Sipas Zj.Llagami, ka ende rrugë përpara në mënyrë që këto standarde të konsolidohen, pasi më parë një gjyqtar i Gjykatës së Lartë duhet të lobontë në politikë për tu promovuar, sot kemi diferencën e një standardi krejt të ri, të një drejtësie të re.

Në ceremoninë e sotme merrnin pjesë edhe anëtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor, përfaqësuesi i Presidentit të Republikës, Bledar Dervishaj, drejtuesja e EURALIUS, Agnes Bernhard dhe z. Ben Rockëell, Drejtori i Çështjeve Ndërkombëtare të Drogës dhe Zbatimit të Ligjit, East West Management Institute.

Gjykata e Lartë u bë me 9 (nëntë) gjyqtarë, nga 19 gjithsej që duhet të ketë, me emërimin e Asim Vokshit.  4 ditë më parë presidenti Meta firmosi dekretin për emërimin e zotit Artur Kalaja, si anëtari  i tetë në Gjykatën së Lartë. Për shkak të mosfunksionimit për disa vite, Gjykata e Lartë ka pësuar një ngërç me dosjet e shumta që presin për t’u shqyrtuar. Pasi Gjykata e lartë është bërë me 9  anëtarë ka reaguar edhe ambasadorja Yuri Kim e cila thotë se duhet të ecim hap pas hapi në mënyrë që reforma në Drejtësi të japë më shumë rezultate.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Tatimet kontrolle në kompanitë e Armand Dukës, Dhoma tregtare e Durrësit: Kontrolle të orkestruara për presion politik, ndikon negativisht në klimën e biznesit