Në krye të ILDKP, Kuvendi do votojë të mërkurën mes Evgjeni Basharit dhe Helena Papës! Tërhiqet nga gara Eridjan Salianji

Komisioni i Ligjeve dëgjoi këtë të hënë 5 kandidatët të cilët synojnë të jenë në krye të Inspektorit të Lartë të Kontrollit të pasurive të politikanëve dhe zyrtarëve të lartë, duke çuar vetëm 2 emra për votim në seancën e së mërkurës.

Mes Evis Ficos, Dhimitrula Spiros, Evgjeni Bashari, Helena Papa, Lefterie Luzi dhe Sali Fehu, Komisioni i Ligjeve kualifikoi Evgjeni Basharin dhe Helena Papën, njëra prej të cilave do të jetë në krye të ILDKP-së për 7 vitet e ardhshme.

Eridjan Salianji, funksionar i Partisë Socialiste është tërhequr nga gara. Kjo e konfirmuar dhe nga kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja që në nisje të raportimit të kandidatëve.

Një tjetër pretendent për këtë post, Sali Shehu nuk mund të konkurojë për shkak të paraqitjes më vonesë të dokumentacionit.

Shkëlqim Ganaj është drejtues aktual i ILDKP, mandati të cilit tashmë përfundon.

Report tv mëson se të mërkurën do të ketë seancë plenare pas vendimit të Kuvendit për të shtyrë punimet deri në ditët e fundit të vitit dhe në këtë seancë do të votohet dhe kreu i ri i institucionit që duhet të realizojë transparencë maksimale për të gjitha proceset e hetimit administrativ të interesave private të zyrtarëve.

1608552527_page.jpg

Evgjeni Bashari dhe Helena Papa

/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • labi: 21/12/2020 15:30

  SPAKU eshte akoma i tredhur dhe i trembur nga boset e krimit me imunitet partiak e superpartiak qe non stop e 24 ore ne dite luftojne per te dominuar akoma dhe sot politiken dhe jeten e shqiptareve dhe konkretisht nga Salih Barbari Kriminel,nga Like mafiozi 24 karatesh dhe e shoqja,tregetare e kokaines dhe jo vete si dhe nga me nder lideri i opozites ,Hollandezi fluturues filoserb e filorus apo dhe nga emra te tjere brenda partise socialiste dhe pushtetit te sotem,qe gjithsesi nuk jane ne lartesine e treshes "Braziliane" te SHQUPIT e te LESHELISE.Kur zonja Kim dhe ambasada amerikane e zoti Soreca te kuptojne kete mire,atehere do filloje dhe SPAKU yne te funksionoje e te merret me peshq te medhenj e peshkaqene dhe te futet brenda funksionit te tij,sepse deri me tani merret me cironjka dhe eshhte totalisht jashte funksioni!

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 21/12/2020 13:13

  Epo fare hislle keta SALIANJET,ngado kontribuojne fuqishem si ne PD po edhe ne PS.Dhe keto gojet e liga flasin a s'flasin. Lerini djemte SALIANJI te bejne karierë e te kontribuojne per partine,gridërine.........

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Rrëmben djalin nga duart e punonjësve social në Itali, babai i divorcuar mbyllet me të në shtëpi! Nuk pranon të kthejë 4-vjeçarin

Rrëmben djalin nga duart e punonjësve social në Itali, babai i divorcuar mbyllet me të në shtëpi! Nuk pranon të kthejë 4-vjeçarin