Ulen temperaturat, Ministria e Arsimit njofton rregullat e reja anti-COVID nëpër shkolla

Foto ilustruese

Ministrja e arsimit Evis Kushi, përmes një postimi në rrjetin e saj social Facebook, ka njoftuar rregullat e reja për sa i përket masave anti-COVID nëpër shkolla në kuadër të uljes së temperaturave.

Ministria e Arsimit, duke marrë parasysh edhe ndryshimet e temperaturave sipas stinëve, nuk kërkon në mënyrë absolute mbajtjen hapur gjatë gjithë kohës të dritareve, por lejon edhe ajrosjen e klasave disa herë gjatë ditës.

“Më saktësisht, në të shprehet qartë se: "DRITARET DUHET TË MBAHEN TË HAPURA OSE TË PAKTËN TË AJROSEN 5-6 HERË GJATË KOHËS SË MËSIMIT”, shkruan Kushi.

Ajo në fund i ka kërkuar të gjitha Institucioneve Arsimore të kenë në vëmendje zbatimin e këtij udhëzimi, duke u kujdesur maksimalisht edhe për mbajtjen e një temperature konstante në klasë, me qëllim mbrojtjen e shëndetit të nxënësve dhe mësuesve.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Viti nis me rënie të ardhurash! Në janar u mblodhën 6.9 mln € më pak se në 2020, ndikimin më të madh heqja e tatim-fitimit