Negociatat/ Hahn jep lajmin: Arrihet kompromisi! S'ka shtyrje pa afat

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka dhënë lajmin se negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë do të hapen brenda vitit 2019.

Në një status të fundit në Tëitter, Hahn shkruan se në mbledhjen e datës 29 qershor, pritet të miratohet rezoluta për hapjen e negociatave me Shqipërinë vitin e ardhshëm. Sipas deklaratës së Hahn, bie qëndrimi i Francës për shtyrje pa afat të vendimit për çeljen e negociatave.

Hahn shkruan se:

I lumtur që Këshilli i Europës hapi dritën e zgjerimit si përfundim për Shqipërinë dhe Maqedoninë në të ardhmen "Maqedonia e Veriut", pas një debati të gjatë. Hapja e negociatave në mbledhjen e qershorit 2019. Ky është një sinjal për rajonin se progresi shpërblehet, dhe tek rëndësia që ka besueshmëria tek vetë BE-ja.

Sa i takon Serbisë, BE ka vendosur çeljen e negociatave brenda 6 muajve të ardhshme. Vendimi i Brukselit për Shqipërinë dhe Maqedoninë vjen pas rezistencës së disa vendeve skeptike për zgjerimin e unionit. Franca, Holanda dhe Danimarka u shprehën kundër çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë këtë qershor për shkak se sipas tyre këto vende nuk kishin bërë sa duhet në përmbushjen e objektivave. 

Nisur nga ky qëndrim i tre shteteve spektike të BE, kancelarja gjermane Angela Merkel kërkoi nga Këshilli Europian të mos hidhej fare në votim propozimi për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, duke kërkuar një datë tjetër për këtë vendim. 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Çupat e Fredit po i bjenë DUCIT: 27/06/2018 17:39

  Robtë dhe Pragun e Derës Fredit dhe Mamit të Fredit ku ti kenë! Listën e Dasmës Fredi Shurraqit bashkë me ato KUKUMJAÇKAT që ka në Shtëpi ! Motrën Fredit bashkê me LLAHINGAT që ka pjellë! ÇUPAT e Fredit kanë pushtuar Semaforët e Milanos dhe të Romës , kurse Fredi bën të paditurin , dhe bën (qorrin) dhe (shurdhin) , përsa kohë që shurrat e Fredit i japin ndonjë 5 Lekësh për 2-3 Qofte dhe Një Dopio RAKI ! hahahahahahahahahahahah! Fredi DITÊZIU ! Fredi LLAHINGA ! Fredi Gorrja ! Fredi HARRIXHOFKA ! Fredi KÊLYSHI ! Fredi ZGJEBSI ! Fredi GOJAÇI! Fredi LYRASHI ! Fredi ZORRAXHIU ! Fredi VESHGJATI ! Fredi URITHI ! Fredi DISTROFIKU Pa Shtyllë Kurrizore !

  Përgjigju
 • Bumerangu: 26/06/2018 23:58

  ..oj Evrope oj Ku..va motit..,thote Poeti...,po Shqipnia Autoktone..,pse duhet persekutuar..,ndare e denigruar..,ajo flet gjuhen e lashte te Etruskeve e Pjella'sGjive-Si mund ti hapet drita jeshile Serbise Shoviniste.. ,qe jo larg por 20 vjet me pare Digjte e vriste ne Ballkan

  Përgjigju
 • Mario: 26/06/2018 20:05

  Nje BRAVO E MADHE PER POPULLIN GJERMAN DHE A.MERKEL. perkrahen deri ne fund shqiptaret. ZOTI e begatofte popullin gjerman qe sna la ne dore te sllaveve.

  Përgjigju
  • Kafsha: 26/06/2018 22:24

   Ik ore...ik futi ndonjë vijë të bardhe dhe mos harro të lash dhembët para se të flesh.

 • Faik: 26/06/2018 20:04

  Po atê Fredi GAXHGAUNIN a e pyeti ky Johannes Hahn , para se të dali në konferenca shtypi ???!! Fredi SHURRAQI që e ka përzënë nga Shtëpia GRUAJA bashkë me ÇUPAT !!! Fredi ZGJEBSI qê u Lemeris nëpër LULISHTET e ITALISË ??!!Fredi ZORRAXHIU që hiqet sikur i di të gjitha !!!

  Përgjigju
  • Fredi: 27/06/2018 00:44

   Fa-ik gjalle qenke ti? Mua me thane qe te kishte marre nje qen ne goje hahaha Sa te kemi ty qe iken tek Kim Jongu duke i rene nga Kina ngociatat do shtyhen pafund hahaha Goditjen me te madhe negociatwve ja dha mbrotja qe Rama i beri Saje Qorrit. Aty arriti kulmi i pandeshkueshmerise. Le te arrestohej dhe te trajtohej nga ligji njelloj si gjithe te tjeret. Por jo, mazhoranca nuk e lejoi arrestimin. Asnje arestim i peshqeve te medhenj, madje as i sherbetoreve te tyre. Mos krijimi i SPAK. e demtoi tnde imazhin e zbatimit te ligjit ne shqiperi. Shikoni per shembull mitren e Fa-ikut qe e la burri per moral, vazhdon ende te eci rrugeve me kokrn lart, kjo eshte e padurueshme. Vertete diplomatet europian i pelqejne ku***, por pisanjoset si kjo jo. Prandaj Fa-ik, lsi gojen me klor dhe dizifenkto motren se ndryshe nuk ka hapje negociatash hahahaha

 • Landi: 26/06/2018 19:44

  pirth pirth se lirohesh jo neser jo po vitin tjeter i lodhi njerezit kjo pune celsin tani ne dore e kemi me sirianet ata nuk na duan ne hapin dyert ne te vdekur e te vdekur jemi .csurrat do ket me europa te na kerkoj llogari apo do thot si gjithmon prisni beni detyrat ma vaaaa

  Përgjigju
 • Kafsha: 26/06/2018 19:43

  Franca, Danimarka, Hollanda dhe të tjerë kolonizatorë, nqse pretendojnë se kanë Demokraci, duhet të terhiqen menjëherë nga kolonitë e tyre të pushtuara, t’u kërkojnë këtyre popujve të falur dhe ti demshperblejnë për të gjitha të keqijat që u kanë bërë në shekuj. Harruan kur u jepnin pasqyra e bilbila dhe u mernin flori? Harruan raprezaliet me dhunë? Shqiptarëve tu hanë m...n se nuk i kolonizojnë dot!

  Përgjigju
 • I pandehuri Basha: 26/06/2018 19:41

  Nuk mund te pritej tjeter nga Franca pro serbe! Kujtoni konigjentin francez ne Kosove! Shqiperia te tregohet pragmatiste: syte nga superfuqia ekonomike Kina!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, a duhet të tërhiqet qeveria Kurti?×

Lajmi i fundit

Brenda 2024 digjitalizohen shërbimet e strehimit social, për herë të parë përfitojnë edhe familjet e policëve të rënë në krye të detyrës

Brenda 2024 digjitalizohen shërbimet e strehimit social, për herë të parë përfitojnë edhe familjet e policëve të rënë në krye të detyrës