Nëna nuk mallkohet

Nëna nuk mallkohet

Nuk kam parë e lexuar asnjëherë kaq shumë njerëz që në kor shajnë e mallkojnë vendin e tyre.

Kaq budallenj e budallaçka pa shpirt e kujtese që qurraviten nëpër hartime ... se ky vend nuk bëhet, ky vend na përzuri.. e bla bla..

Ik e hesht, nëse do, po Shqipërinë mos e shaj, mos ngatëro tokën me shtetin, as shpirtin me barkun.

Ik e hesht.. mbush barkun, se shpirtin veç Shqipëriza ime ta mbush... qoftë dhe me dhimbje.

Po dhimbjen e përballojnë veç shpirtrat e mëdhenj, ata që besojnë përtej .. ata që e dinë se metafizika nuk është i vetmi realitet..

Ata që heshtjen dhe moslargimin se kanë nënshtrim por rezistencë, rezistencë dhe vetëdije se hallka e gjakut dhe shpirtit nuk këputet.. dhe se pushtetet dhe hordhitë shkojnë e vijnë.. gjaku dhe shpirti jo.. ai po u këput tretet.

Ikni .. zgjedhja juaj .. por mallkimet janë ligësi ... tipar i qënieve që nuk përballen me veten dhe përgjegjësite e tyre por që fajin e gjejnë tek tjetri tjetra.. ke Atdheu..

Ikni dhe heshtni.. Shqipëria do ekzistoje dhe përtej jush, siç ka ekzistuar.. dhe kur ka patur shumë më pak shqiptarë se sot..

Ikni por heshtni, Nëna nuk mallkohet o vanitozët e shtirur të dy lekshit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Emigranti: 09/09/2022 10:57

  Shqiperia nuk duhet mallkuar,vendin e bejne njerëzit,pse nuk behet shqiperia nje vend aq i vogël me nje popullsi sa nje qytet i Evropës,pra duhet mallkuar njerëzit e keqinj qe po e pengojne zhvillimin duke vjell pasurine e popullit tash 30 vjet.Duhet mallkuar edhe njerëzit qe i përkrahin hajdute,kriminelet,vrasësit,qe nuk u tregojnë vendin,

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 09/09/2022 10:36

  Treni do çoj kryp edhe ne Shkoder....keshtu tha shoku hekuranPeqini kur si minister i brendeshem dhe anetar i byros politike inauguroj mbritjen e trenit ne Shkoder. Eh çna gjeti me keta shejtane peqini....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Zjarr në landfillin e mbetjeve pranë inceneratorit të Elbasanit

Zjarr në landfillin e mbetjeve pranë inceneratorit të Elbasanit