Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan favorit para raundit të dytë! Kreu i opozitës shpreson për një ndryshim

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan favorit para raundit të dytë! Kreu i opozitës shpreson për një ndryshim

Erdogan dhe Kilicdaroglu

Ndërkohë që më pak se 24 orë e ndajnë Turqinë nga raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, klima politike duket të jetë e tensionuar. Recep Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu të cilët dolën në balotazh pas zgjedhjeve të 14 majit, të dielën do të zbulojnë se cili prej tyre do të jetë presidenti i ri i vendit.

Sistemi i aleancës politike të Turqisë është bërë më kompleksa i karakterizuar nga debate për çështje si nacionalizmi. Në të njëtin vit që Turqia mbush 100 vjet nga themelimi i shtetit modern turk, atmosfera politike e vendit duket të jetë më e pasigurt se kurrë.

Presidenti turk po përpiqet të zgjasë 20 vitet e tij në pushtet edhe me pesë të tjera, pasi rivali i tij po përpiqet të joshë votuesit nacionalistë duke premtuar se do të dëbojë miliona refugjatë sirianë nëse ai rrëzon Erdoganin, i cili e ka akuzuar atë për gjuhë urrejtjeje dhe tha se fitorja për liderin e opozitës do të ishte një fitore e “terroristëve”.

Kemal Kilicdaroglu, i mbështetur nga një opozitë e gjerë, i ka cilësuar zgjedhjet si një referendum mbi drejtimin e ardhshëm të Turqisë dhe ka kërkuar mbështetjen e votuesve nacionalistë për të rritur shanset e tij për fitore. Kundërshtari i Erdoganit dëshiron të shfuqizojë sistemin presidencial të prezantuar pesë vjet më parë dhe t'i kthejë pushtetin parlamentit dhe kryeministrit. Gjykatat e pavarura dhe shtypi i lirë do të pasojnë vendimet e tij.
 

Roli i presidentit do të jetë më nderi dhe pesë partitë e tjera në aleancën e Kilicdaroglu do të kenë secila një nënkryetar së bashku me dy kryebashkiakët e qendrës së majtë të Ankarasë dhe Stambollit. Por partia e Erdoganit dhe aleatët e saj nacionalistë dhe konservatorë kanë siguruar një shumicë në parlament dhe nëse aleanca opozitare do të fitonte presidencën, ata mund ta kenë të vështirë të shtyjnë reformat e tyre.

Të dielën, qendrat e votimit hapen në orën 08:00 me orën lokale dhe mbyllen në orën 17:00. Raundi i dytë i zgjedhjeve po zhvillohet tre muaj pasi tërmetet në Turqinë juglindore vranë më shumë se 50,000 njerëz.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)