Qëndrimet e turistëve në Shqipëri u afrohen niveleve të para krizës, Eurostat: Rikuperimi më i shpejtë në Europë

Foto ilustruese

Turizmi po i rikthehet gradualisht niveleve të para krizës në të gjithë Europën, ndonëse nuk i ka arritur ende nivelet e 2019-s.

Eurostat raportoi se në Shqipëri, për 6-mujorin e parë të vitit, u regjistruan gjithsej 719 mijë net qëndrime, më se dyfishi në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kur vendi po vuante pasojat e pandemisë.

Në krahasim me të njëjtën periudhë të 2019-s, net-qëndrimet për 6-mujorin e parë mbeten gati 11% më të ulëta. Megjithatë maji dhe qershori ishin më pozitivë, duke rezultuar rreth 8% më pak sesa nivelet e parakrizës.

Për shkak të hapjes së shpejtë të vendit dhe lehtësimit të masave, turizmi në vend rezulton më pak i goditur se në vendet e tjera të rajonit dhe me mesataren e Bashkimit Europian. Sipas Eurostat, net-qëndrimet e turistëve në Maqedoninë e Veriut për 6-mujorin e parë të vitit ishin 57% më të ulëta në krahasim me janar-qershor të 2019-s. Për Serbinë, shifra në të njëjtën periudhë është 31% më pak dhe për Turqinë 42% më pak sesa parakriza. Të dhënat për Kosovën dhe Malin e Zi nuk janë të plota.

Për 27 vendet e Bashkimit Europian, net-qëndrimet në akomodimet turistike në 6-mujorin e parë 2021 ishin gati 70% më të ulëta në krahasim me janar-qershor të 2019-s. Tkurrja më e lartë nga vendet e BE-së, me më shumë se 50% u shënua në Bullgari, Gjermani, Danimarkë.

Suedia, Norvegjia, Islanda, Mbretëria e Bashkuar raportuan rënie më të ulët se 50%. Net-qëndrimet në Itali u tkurrën me 68% në raport me parakrizën, sipas të dhënave të Eurostat, të përpunuara nga Monitor.

Turizmi në të gjithë botën ishte më i godituri nga pandemia, megjithatë Eurostat raportoi se ka pasur shenja rigjallërimi në verën e vitit 2021 në shtetet e Bashkimit Europian. Gushti 2021 tregoi shenjat më premtuese të rimëkëmbjes në raport me shifrat para COVID-it për sa i përket numrit të netëve të kaluara në institucionet e akomodimit turistik në BE, të tilla si hotele, njësi pushimi dhe akomodime të tjera me qëndrim të shkurtër, dhe kampingje.

Gushti 2021 regjistroi një rënie prej 20% në krahasim me gushtin 2019, ndërsa gushti 2020 kishte një rënie prej 30% në krahasim me gushtin 2019. Këto shenja rimëkëmbjeje u panë edhe në korrik (-29% në 2021; -40% në 2020) dhe në qershor (-51%; -70%).

Në anën tjetër, gjatë vitit 2021, prilli shënoi rënien më të madhe të numrit të netëve të kaluara në akomodim turistik (-81% krahasuar me prillin 2019). Sidoqoftë, prilli 2020 kishte parë një rënie prej 95% në krahasim me prillin 2019.

Gjatë tre muajve të verës, nga qershori deri në gusht 2021, 856 milionë netë u shpenzuan në akomodimet turistike të BE-së, një rënie prej 31% krahasuar me verën para COVID-19 të vitit 2019. Numri i netëve të kaluara në objektet e akomodimit turistik ra në të gjithë anëtarët Shtetet në korrik-gusht 2021, krahasuar me 2019, duke filluar nga -48% në Greqi në -5% në Holandë. Rënia ishte më shumë se 25% për 10 nga 24 Shtetet Anëtare me të dhëna të disponueshme.

Krahasuar me vitin 2020, megjithatë, numri i netëve të kaluara në objektet e akomodimit turistik në qershor-gusht 2021 u rrit pothuajse në të gjitha Shtetet Anëtare me të dhëna të disponueshme. Vetëm Letonia ka shënuar rënie (-16%)./ Monitor

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Berisha-Meta aleatët kryesorë të Putinit në Shqipëri?! Fakte dhe rrethana